פרויקט מיוחד: המדינות המחוסנות בעולם, האם החיסון פתר את הבעיה – או שמא החיסון הוא הבעיה?

| 4124 צפיות
| 4124 צפיות

ניתוח שנערך על ידי "חדשות זמן אמת" מראה: במרבית המדינות המחוסנות ביותר בעולם, החיסונים לא פתרו את בעיית הקורונה. ברבות מהן, קצב התמותה מקורונה היה מתואם מאוד לקצב ההתחסנות, כמו בישראל, כולל גל מיוחד במקביל לחיסון בבוסטר

| יריב המר | בריאות

לפני שווריאנט האומיקרון מתחיל לתת את אותותיו במספרי הקורונה, ניתחנו את עשרת המדינות המחוסנות ביותר בעולם, כדי לבחון האומנם החיסון פתר את בעיית הקורונה. הניתוח בוצע על בסיס נתוני האתר OurWorldInData של אוניברסיטת אוקספורד (הוצאנו את גיברלטר, איי קיימן ואיי סיישל הקטנטנות).

המסקנה: במרבית המדינות המחוסנות ביותר בעולם, החיסונים לא ממש פתרו את בעיית הקורונה. כמעט כולן סבלו מגל קיץ בדיוק כמו ביתר מדינות העולם, וחלקן סבלו מגל קורונה חסר תקדים בחומרתו במקביל או לאחר מבצע ההתחסנות. במרביתן המכריע אנו נמצאים כרגע בעיצומו של גל או בתחילתו. ברבות מהן, קצב התמותה מקורונה היה מתואם מאוד לקצב ההתחסנות, כמו בישראל, כולל גל מיוחד במקביל לחיסון בבוסטר, ורק בשלוש מתוכן המצב כרגע רגוע לאחר גל הקיץ שהסתיים.

דבר אחד בטוח – מי שמספר לנו שהחיסונים הם הפתרון לבעיית הקורונה טועה ומטעה.

 

1. סינגפור: שיעור התחסנות 92%

סינגפור, המדינה המחוסנת בעולם, שכלל לא סבלה מרמות תחלואה גבוהות, החלה לתת לאזרחיה את חיסוני הבוסטר בספטמבר, ומיד ספגה את גל התמותה החריף ביותר מאז תחילת הקורונה. ניתן לראות בגרף שההתחסנות ירדה לאפס בשבועיים האחרונים, וגם התמותה החלה לרדת בהתאם. המדינה נחשבת לממושמעת מאוד, ונקטה באמצעים מדורגים במהלך כל התקופה. סינגפור סיימה לחסן את מרבית אוכלוסייתה ביולי, ואין שום הסבר מתקבל על הדעת להתפרצות שכזו חודשים ספורים לאחר מכן, פרט להשפעת הבוסטר.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא. החיסון לא מנע גל תמותה חריף, שהיה מתואם מאוד עם חיסוני הבוסטר.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.14.30

2. איחוד האמירויות: שיעור ההתחסנות  88.4%

בנסיכויות הפרסיות ספגו גל תמותה חסר תקדים, שהופיע במקביל למבצע החיסונים הראשוני. לאחר מכן הגיע גל נוסף בחודשי הקיץ, וכעת הגל בדעיכה. עד כה, מנות הבוסטר ניתנו באופן מבוקר רק לאוכלוסיות המבוגרות, אבל כעת באמירויות מתכננים להמליץ על בוסטרים לכלל האוכלוסייה. נמשיך לעקוב האם גל תחלואה יגיע ביחד עם הבוסטר.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא. אומנם כעת המצב נראה רגוע, אך בהחלט ראינו גל תחלואה ותמותה גדול במקביל למבצע החיסונים הראשונים, וגל הקיץ הקטן יותר לא נמנע.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.18.33

3. פורטוגל: שיעור ההתחסנות 87.8%

בפורטוגל סבלו מגל תמותה חריף בחורף, שהופיע במקביל לתחילת מבצע החיסונים אשר החל בעצלתיים. לאחר מכן חטפו גל משנה קטן בהרבה במהלך הקיץ, שהיה מתואם לשיא מבצע ההתחסנות. כעת נראה שאנו בפתחו של גל נוסף. עד לפני חודש פורטוגל נחשבה לבטוחה יחסית לשאר מדינות אירופה.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא ממש. אומנם גל התחלואה של הקיץ והגל הנוכחי נמוכים בהרבה מגל התמותה של החורף הקודם, אבל הקורונה לא נעלמה, והמדינה הכריזה השבוע על מגבלות קורונה חדשות.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.21.35

4. מלטה: שיעור ההתחסנות 83.7%

מדינת האי הקטנה נחשבת לבטוחה יחסית מבחינת קורונה, וכרבע מהאוכלוסייה כבר מחוסנת בבוסטר. ניתן להיווכח שגלי ההתחסנות וגלי התמותה מקורונה נראים דומים  מאוד (כמו בישראל). כלומר, גל התמותה של החורף הקודם היה מתואם לקצב ההתחסנות במנות הראשונות, וגל הקיץ הקטן יותר היה מתואם לחיסון הבוסטר.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: חלקית. מצד אחד, מלטה נחשבת לבטוחה יחסית באירופה. מצד שני מתחילים להגיע דיווחים על עלייה במספר המקרים בשבוע האחרון. נמשיך לעקוב. 

 WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.23.50

5. צ'ילה: שיעור ההתחסנות 83.3%

המדינה מחסנת החל מפברואר, אך סבלה מגל תמותה עד לחודש יולי. הגל נגמר סופית בחודש ספטמבר, אז החלו לחסן בבוסטר ונראה תחילתו של גל נוסף. צ'ילה, כמו מדינות נוספות בדרום אמריקה, אישרה לחסן ילדים מעל גיל 3 בחיסון הסיני (לאחר שסיימה לחסן ילדים מגיל 6), ואת האוכלוסייה מעל גיל 16 המדינה מחסנת בפייזר.

האם החיסון פתר את הבעיה?

התשובה: לא. לאחר גל ארוך שהסתיים, צ'ילה חווה כעת תחילתו של גל נוסף.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.26.10

6. איסלנד: שיעור התחסנות 81.8%

המדינה מעוטת התושבים סיימה לחסן במנות הראשונות בחודש יוני, ומיד ספגה התפרצות רצינית (ביחס לגודלה). החל מחודש נובמבר חוסנו כבר שליש מאזרחי המדינה בבוסטר, ולמרות זאת המדינה סובלת מגל תחלואה (עדיין ללא תמותה רבה) מתפרץ חריף.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא. כאמור, למרות קצב התחסנות נאה המדינה סובלת כעת מגל תחלואה נוסף, לאחר שסבלה גם מגל קיץ.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.28.57

7. קובה: שיעור התחסנות 80.5%

קובה החלה לחסן מאוחר יחסית בחיסוני פייזר, החל מיוני, וחיש מהר הגיעה לשיעורי התחסנות גבוהים. אלא שבמקביל למבצע ההתחסנות, המדינה חוותה גל תמותה חמור מקורונה, שהגיע לשיאו בספטמבר, במקביל לשיא במבצע ההתחסנות. בקובה מחסנים את כלל האוכלוסייה, כולל ילדים מעל גיל שנתיים! כעת, משמבצע ההתחסנות הסתיים יש הפוגה בתחלואה, והמדינה הודיעה בכוונתה להתחיל לחסן בבוסטר.

האם החיסון פתר את הבעיה?

התשובה: מוקדם לקבוע. נראה שבמקביל למבצע החיסונים, קובה חוותה גל תמותה מתואם, כמו במדינות רבות נוספות, וכעת הגל חלף. מצטרך להמתין לראות האם גל תחלואה יפרוץ במקביל לבוסטר, כמו שקרה במדינות רבות נוספות.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.31.05

8. ספרד שיעור התחסנות 80.4%

המדינה חוותה גל תמותה בקיץ, במקביל לשיאי ההתחסנות, וכעת כאשר מתחילים לחסן בה בבוסטר, היא חווה תחילתו של גל נוסף (שעדיין אינו מתבטא בתמותה). ניתן לראות שהחל מאפריל, כאשר מבצע החיסונים החל לתפוס תאוצה, התמותה מתואמת למדי להתחסנות, כמו בישראל.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא. המדינה חוותה גל קורונה קיצי בדיוק כמו יתר המדינות, ובאופן המתואם לקצב ההתחסנות. למרות החלת תו ירוק בחלקים מהמדינה והתחלת חיסון בבוסטר (כמיליון אזרחים כבר קיבלו מנה נוספת), ספרד חווה כעת את תחילתו של גל נוסף, וחלק מהמחוזות כבר הכריזו על מגבלות. 

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.33.17

9. דרום קוריאה: שיעור המתחסנים 79.5%

קוריאה נחשבה למדינה בטוחה יחסית, למרות שהחלה לחסן יחסית מאוחר. בקיץ, במקביל להאצת מבצע החיסונים, המדינה ספגה גל קורונה קטן, אבל בחודשיים האחרונים היא חווה גל חסר תקדים של תמותה מקורונה, שנראה כי הוא רק הולך וגובר. לאחרונה, החלו בדרום קוריאה לחסן בבוסטרים.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: לא. המדינה חווה גל קורונה חסר תקדים בחומרתו, למרות שחלף זמן קצר מאד מההתחסנות.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.36.17

10. קמבודיה: שיעור ההתחסנות 78.3%

המדינה האסייתית, שמונה 17 מיליון אזרחים, סבלה משני גלי קורונה המתואמים לחלוטין לגלי ההתחסנות. המדינה חיסנה 2 מיליון אזרחים בבוסטר מאז חודש אוגוסט. נכון להיום מבצע החיסונים בהפוגה, וכך גם גל הקורונה השני.

האם החיסון פתר את הבעיה?
התשובה: מוקדם לקבוע. למרות שבמהלך מבצע ההתחסנות התמותה הייתה חריפה, נראה שכרגע הגל ברגיעה, שמקבילה לרגיעה בקצב ההתחסנות. לפני כחודש המדינה הסירה את מגבלות הקורונה. 

WhatsApp Image 2021 11 27 at 20.38.21

 


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


דני
במהלך גל ההץחסנות
ברור שתהיה עליה

לכן מחסנים

והחסון נשאר גם אחרי שמחסנים אתה יודע...

מצחיק ומבדר

-2
תמרה ליברמן
תודה
תודה רבה לצוות המסור של זמן אמת על המחקר וחיבור הנתונים הכל כך חשובים . מי ייתן והאמת תצא כבר לאור
1

אולי יעניין אותך גם...