בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

וריאנט יום הדין? ראש מערך הרפואה באנגליה מזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות יגרום לאבדן אמון הציבור

| 2741 צפיות
| 2741 צפיות

ראש מערך הרפואה באנגליה מזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור. למרות הפניקה העולמית, נכון להיום אין כל מחקר, ראיה או אינדיקציה אחרת לכך שווריאנט האומיקרון קטלני יותר מזנים קודמים,  או יכול להדביק מחלימים

| יפה שיר-רז | בריאות

 הדרמה שהתחוללה אתמול בערב בישראל סביב "הנוסעת באוטובוס לאילת" – העובדת הזרה שהגיעה לישראל ממלאווי דרך דרום אפריקה ודובאי ושלושה מקרים נוספים שהוגדרו כ"חשודים", הייתה אחד הטריגרים המרכזיים למה שהפך במהירות לפניקה בינלאומית. השווקים והבורסות ברחבי העולם קרסו ומיליארדי דולרים נמחקו, במדינות רבות כבר מדברים שוב על סגרים ממושכים, ובישראל דנים בסגירה כללית של נתב"ג ואף על החזרת המסכות באוויר הפתוח. החשש שהועלה הוא שמספר המוטציות הגבוה של הוריאנט עלול להפוך אותו לעמיד בפני החיסונים, ובבריטניה אף הזהירו כי חלבון הספייק שלו שונה משמעותית מזה של הזן המקורי של נגיף הקורונה.

ההפחדה ותחושת הבהלה שמשדרים כלי התקשורת ורשויות הבריאות ביחס למסוכנות של וריאנטים חדשים כבר זכו לביקורת חמורה מצד מומחים, שכינו אותה "חרחור הפחדה". באוגוסט פורסמה ב-Nesweek כתבת שער שכותרתה הייתה "וריאנט יום הדין של נגיף הקורונה גרוע מדלתא ולמבדה עשוי להגיע, אומרים מדענים", ובספטמבר היה זה ד"ר אנטוני פאוצ'י, שהזהיר מפני "וריאנט מפלצתי" שיגרום לוריאנט הדלתא להיראות כחלשלוש לידו.

אבל האם יש סיבה מוצדקת לפניקה?

הכל החל במסמך רשמי שפרסמה ממשלת בוטסואנה שלשום (25 בנובמבר, 2021), שלפיו "כוח המשימה הנשיאותי לקוביד-19 מיידע את הציבור בכך שארבעה (4) מקרים חדשים של וריאנט קוביד-19 חדש הידוע כ- B.1.1.529 דווח ותועד ביום שני, ה-22 בנובמבר 2021. ארבעה (4) המקרים זוהו בקרב מטיילים שנבדקו חיוביים לסארס-קוב-2 בבדיקות שגרה לפני טיסה".

במסמך נכתב כי "החקירות הראשונות של הנגיף ביססו שלווריאנט החדש יש מספר גדול של מוטציות בהשוואה לנגיף הדלתא", אך במקביל הובהר כי המשמעות וההשלכות של עובדה זו עדיין אינן ברורות. "מה משמעות הדבר עדיין לא ברור ונמצא תחת חקירה. לווריאנטים חדשים יש פוטנציאל להשפיע על החומרה של מחלה, עד כמה בדיקות יהיו יעילות בזיהוי המחלה, כמו גם היעילות הפוטנציאלית של החיסונים. כרגע, ההשלכות העולמיות האמיתיות של הווריאנט לא בוססו", הדגיש המסמך.

WhatsApp Image 2021 11 27 at 13.30.00
המסמך הרשמי שפרסמה ממשלת בוטסואנה: ההשלכות האמיתיות של הווריאנט עדיין לא בוסס

סערה בכוס תה

ד"ר אנג'ליק קוטזי, יו"ר ההסתדרות הרפואית של דרום אפריקה, תיארה אתמול את מגבלות הנסיעה שהוטלו על דרום היבשת כ"נמהרות", ואת התגובה מצד מדינות העולם כ"סערה בכוס תה". לדבריה, "עד כה, מה שראינו הוא מקרים קלים מאוד".

והיא לא היחידה. מומחים רבים סבורים שהפניקה מוגזמת ואיננה מוצדקת, בעיקר לאור העובדה שנכון לעכשיו אין שום אינדיקציות לכך שווריאנט האומיקרון קטלני יותר מזנים קודמים, או שהוא באמת עמיד יותר מהם לחיסונים הקיימים או יכול להדביק מחלימים בקלות רבה יותר, וכי לא מדובר ב"וריאנט יום הדין" כפי שהוא מוצג במדיה.

ראש מערך הרפואה באנגליה פרופ' כריס וויטי אמר אתמול שהוא מודאג יותר מווריאנט הדלתא מאשר מהמוטציה החדשה, והזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור. פרופ' וויטי אמר בדיון בפאנל של התאחדות הרשויות המקומיות בבריטניה: "תמיד ידענו שוריאנטים חדשים יצוצו מעת לעת... אבל יש הרבה מאוד שאנחנו לא יודעים, ואני חושב שזה כנראה לא מאוד מועיל להעלות השערות".

WhatsApp Image 2021 11 27 at 10.24.26
פרופ' כריס וויטי, ראש מערך הרפואה של אנגליה, הזהיר שכל ניסיון להטיל "מגבלות שריריות יותר" עלול לגרום לאובדן התמיכה של הציבור

על רקע הקריאות של כמה מומחים להתחיל להחיל את מה שכונה בבריטניה "Plan B", אמר פרופ' וויטי: "החשש הגדול ביותר שלי כרגע הוא שאם נצטרך לעשות משהו שרירי יותר בשלב מסוים, בין אם זה עבור הוריאנט החדש הנוכחי או גירסה מאוחרת יותר, האם עדיין הציבור יהיה איתנו?".

סר ג'ון בל מאוניברסיטת אוקספורד, אחד היועצים הבכירים ביותר בממשלת בריטניה לענייני חיסונים, אמר שהווריאנט החדש עלולה לגרום לא יותר מ"נזלת וכאבי ראש" אצל המחוסנים, ושגם אם הוא עלול לחמוק מהנוגדנים, עדיין הסיכוי שלו להתחמק מתאי T וגורמים נוספים במערכת החיסון שמספקים הגנה רחבה יותר, הוא נמוך. "עדיין יכול להיות לך נגיף מאוד מידבק שמסתובב וגורם להרבה צרות, גורם להרבה, אתם יודעים, נזלת וכאבי ראש, אבל לא מכניס אנשים לבית חולים. בכנות, אתם יכול לחיות עם זה, אני חושב", הוא אמר.

 


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


קובי טל
זוהתה הוריאנטית הדרופ אפריקאית
אתמול בעצרת נגד הכפייה, האפליה והדיקטטורה הדיגיטלית זוהתה הוארינטית, קוראים לה אורלי אלמוג - חפשו אותה בפייסבוק.
lol

1

מה מסתיר ה-CDC? הסוכנות מסרבת לפרסם נתונים על יעילות הבוסטר בקרב בני 18-49, מחשש שהם עלולים לחשוף את אי יעילותם, וכן מידע על אשפוזי ילדים  

| יפה שיר-רז | בריאות

מניעת הפרסום הובילה לזעם מצד הקהילה המדעית ולחשדות שהסוכנות אינה מפרסמת את הנתונים משום שהם מחלישים את הנרטיב אודות יעילות הבוסטרים באוכלוסיות מסוימות. למרבה האבסורד, מהביקורת בקהילה המדעית על ה-CDC עולה שהסתרת הנתונים הובילה לכך שמדענים אמריקנים "נאלצו" להתבסס על הנתונים הישראלים

מחקר חדש מגרמניה: אפס ילדים בגילאי 5-11 מתו מקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

מחקר שנערך על ידי מומחים ממחלקות לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות בגרמניה, והתבסס על נתונים משלוש מערכות רישום לאומיות, מצא שמתוך כמיליון וחצי ילדים שנדבקו בקורונה, אף ילד בן 5-11 לא נפטר, ושיעור האשפוזים עמד על 0.2 ל-10,000. הממצאים עולה בקנה אחד עם נתונים שדווחו כבר ממדינות אחרות, כמו גם עם הנתונים מישראל, שגם בה אף ילד בריא לא נפטר מקורונה

ניתוח "חדשות זמן אמת": זינוק בתמותת ילדים ב-2021 לעומת השנתיים האחרונות. מקום לדאגה?

| יריב המר | בריאות

בזמן שמשרד הבריאות דוחף את קמפיין חיסוני הילדים הקטנים, ופרויקטור הקורונה ושטייניץ כבר מעלים על השולחן את הרעיון של חובת חיסונים, ניתוח "חדשות זמן אמת" על בסיס נתוני הלמ"ס ומאגר המידע הממשלתי מצביע על עלייה של 30% בתמותת ילדים בשנת 2021 לעומת 2020, ועלייה של 10% לעומת 2019. האם העליה הפתאומית נגרמה כתוצאה מהחיסונים או מסיבה אחרת שלא פורסמה?

גל ילדים או גל בדיקות ילדים? משרד הבריאות הזניק פי 3 את מספר הבדיקות בגילאי 5-11 – וכעת רוצה לשכנע אתכם לחסן אותם

| יריב המר | בריאות

מבדיקה שערך האנליסט עוז קורן לנתוני הבדיקות והמאומתים במאגר המידע הממשלתי של משרד הבריאות עולה דפוס פעולה שחוזר על עצמו בגלים האחרונים: קצת לפני שמתחיל הגל עולה מספר הבדיקות, ובעקבותיו באופן בלתי נמנע מספר המאומתים – בכל פעם בקבוצה שעבורה ניתן בדיוק באותו זמן היתר או אישור לחסן

סקר Medscape: כ-40% מהרופאים והרוקחים בארה"ב וכ-60% מהאחיות מסרבים או מהססים לחסן לקורונה את ילדיהם

| יפה שיר-רז | בריאות

בסקר, שנערך בעקבות אישור ה-CDC למתן היתר חירום לחיסון הקורונה לגילאי 5-11, נמצא גם שלמעלה משליש מהרופאים ומהרוקחים וכמעט מחצית מהאחיות סבורים שהחיסונים אינם בטוחים עבור ילדים קטנים

חיסון הקורונה: רק ההורים מחליטים

| יריב המר | בריאות

משרד הבריאות ומועצת החירום הציבורית (מח"צ) בחרו באותה סיסמה – "על חיסוני הקורונה רק ההורים מחליטים". ללא ספק, שניהם צודקים. ב"חדשות זמן אמת" אספנו עבורכם, ההורים המתלבטים, 10 שאלות ותשובות המבוססות על מחקרים ונתונים. אתם תעריכו את הסיכון ותחליטו בעצמכם.

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...