ד"ר אלרעי-פרייס: "יש הכפלה של התמותה בדרום-אפריקה". יו"ר ההסתדרות הרפואית בדרא"פ: "סערה בכוס תה. מקרי הווריאנט החדש שראינו קלים מאוד"

| 3672 צפיות
| 3672 צפיות

הממשלה ומשרד הבריאות נתלו בווריאנט התורן כדי להחזיר את ההגבלות ואיכוני השב"כ, אך אין בדל ראיה לכך שהאומיקרון מסוכן או קטלני יותר. בדרום אפריקה הופתעו מהפניקה וזועמים על ההחלטה לעצור טיסות מהמדינה, ובדיקת נתוני התמותה שם דווקא מצביעים על דעיכה של הגל שהחל במאי

| יפה שיר-רז | בריאות

בריטואל שכבר חוזר על עצמו בפעם המי יודע כמה בשנתיים האחרונות, שוב, וריאנט חדש מתגלה, ומשרד הבריאות והממשלה מנסים להשליט פניקה ותחושת חירום, ובחסותם, מהדקים היום שוב את המגבלות ומחזירים את איכוני השב"כ. "יש הכפלה של התמותה בדרום-אפריקה", הכריזה היום ד"ר שרון אלרעי פרייס, ראש שירותי הבריאות. לכאורה, זה נשמע דרמטי. אבל מה באמת קורה בדרום אפריקה? והאם האומיקרון הוא באמת וריאנט קטלני ומסוכן כפי שמנסים לצייר אותו אצלנו?
 

הווריאנט לא יותר מסוכן או קטלני

ד"ר אנג'ליק קוטזי, יו"ר ההסתדרות הרפואית של דרום אפריקה, הייתה מי שהתריעה בפני ארגון הבריאות העולמי (WHO) אודות הווריאנט החדש. אך התגובה ההיסטרית לווריאנט הפתיעה אותה מאוד. היא תיארה את מגבלות הנסיעה שהוטלו על דרום היבשת כ"נמהרות", ואת התגובה מצד מדינות העולם כ"סערה בכוס תה". לדבריה, "עד כה, מה שראינו הוא מקרים קלים מאוד".

ד"ר קוטזי, רופאת משפחה מזה 33 שנה, המנהלת קלינקה פרטית עמוסה בבירה פרטוריה, סיפרה בראיונות למדיה שהיא חשדה באפשרות של וריאנט חדש כאשר כמה מטופלים בקליניקה שלה הופיעו מוקדם יותר החודש עם תסמיני קורונה לא שגרתיים, אך הבהירה שמדובר בתסמינים קלים מאוד – ולמעשה קלים יותר מאלו של וריאנטים קודמים, גם במטופלים שלא היו מחוסנים, כשאיש מהמטופלים לא סבל אפילו מאבדן טעם או ריח.

"התסמינים שלהם היו שונים אך כל כך קלים מאלו שטיפלתי בהם קודם לכן", היא סיפרה בראיון בטלגרף. ובראיון נוסף ל-FOX News היא אמרה: ״הוריאנט החדש גורם למחלה קלה עם תסמינים של כאבי שרירים ועייפות במשך יום או יומיים שלא מרגישים טוב. עד כה, גילינו שאלו שנדבקו אינם סובלים מאבדן טעם או ריח. עלול להיות להם שיעול קל, אך לא שום דבר בולט".

במלים אחרות, ממה שידוע עד כה, לא רק שהווריאנט החדש אינו יותר מסוכן או קטלני מווריאנטים קודמים, אלא שאם כבר אז להיפך – נראה כי הוא אפילו גורם לתסמינים קלים יותר. ד"ר קוטזי אף הבהירה שאין כל עומס על בתי החולים בדרום אפריקה, ושמי שנדבק מטופל בבית.

 

לא יותר מנזלת וכאבי ראש

מומחים רבים נוספים סבורים שהפניקה מוגזמת ולא מוצדקת, וכי גם אם מדובר בווריאנט מידבק יותר, אין כל ראיה או אפילו אינדיקציה לכך שהוא מסוכן או קטלני יותר מזנים קודמים, או שהוא יכול להדביק מחלימים בקלות רבה יותר. אתמול אמר סר ג'ון בל מאוניברסיטת אוקספורד, אחד היועצים הבכירים ביותר בממשלת בריטניה לענייני חיסונים, שהווריאנט החדש עלולה לגרום לא יותר מ"נזלת וכאבי ראש" אצל המחוסנים, ושגם אם הוא עלול לחמוק מהנוגדנים, עדיין הסיכוי שלו לחמוק ממערכת החיסון נמוך. "עדיין יכול להיות לך נגיף מאוד מידבק שמסתובב וגורם להרבה צרות, גורם להרבה, אתם יודעים, נזלת וכאבי ראש, אבל לא מכניס אנשים לבית חולים. בכנות, אתם יכולים לחיות עם זה, אני חושב". דברים דומים אמר גם ראש מערך הרפואה באנגליה פרופ' כריס וויטי. לדבריו, הוא מודאג יותר מווריאנט הדלתא מאשר מהמוטציה החדשה. הוא אף הזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור.

 

גל התמותה בדרום אפריקה בירידה

הטענה של ד"ר אלרעי-פרייס, שלפיה התמותה הוכפלה מאז אמצע אוקטובר, היא חצי אמת, וחוטאת קשות למציאות. על פי נתוני Our world in data, אכן, באמצע אוקטובר היו בדרום אפריקה 13-14 נפטרים ביום, ונכון להיום ישנם כ-36 נפטרים. עד כאן נכון. אבל הבחירה להציג באופן כזה את הנתונים מעוותת את תמונת המציאות, שכן, נכון להיום דרום אפריקה דווקא נמצאת במגמת ירידה במספר הנפטרים, ואפילו בשלבי הדעיכה הסופיים של גל הקורונה האחרון – גל שהחל במאי 2021 ואיננו קשור כלל לווריאנט החדש, שעל פי הידוע הופיע רק לאחרונה.

כפי שניתן להיווכח בגרף המצורף למטה, דרום אפריקה סבלה משלושה גלים במהלך המגפה. הגל האחרון החל כאמור במאי 2021 והגיע לשיאו בסוף יולי, עת היו כ-420 נפטרים ביום. מאז, הוא נמצא בירידה תלולה, ובשבועות האחרונים בשלבי הדעיכה הסופיים של הירידה, עם תנודתיות שנעה בין 13 ל-60 נפטרים ביום. בימים אלו ישנם כ-35 נפטרים ביום – כלומר, פחות מ-10% לעומת שיא הגל. לכן, הטענה שהתמותה "הוכפלה" ממקדת את הפריזמה בנקודת זמן מסוימת, באופן שמתעלם מהתמונה הכללית, שדווקא מצביעה על מגמה של ירידה במספר המתים, אשר על אף התנודתיות המסוימת, למעשה נמשכת. אגב, הגל מתרחש במקביל למבצע החיסונים האיטי במדינה.

WhatsApp Image 2021 11 28 at 19.47.47
דרום אפריקה נמצאת בשלבי הדעיכה הסופיים של גל הקורונה האחרון

בדרום אפריקה לא מבינים על מה הפניקה

בינתיים, בדרום אפריקה עצמה, נראה כי הן הממשלה והן הציבור לא מבינים על מה הפניקה. ביום ששי גדשו את מרכזי הקניות מאות בני אדם שהתעניינו יותר בבלאק פריידיי ובקניות לכריסמס מאשר בווריאנט החדש. למעט חובת עטיית מסכה במקומות סגורים לא הוטלו  שם הגבלות על האזרחים. 

כלי התקשורת בדרום אפריקה עסוקים במלכת היופי החדשה, ג'ו ג'ודניק ווילסון, שהוכתרה ביום שישי בזמן שבישראל כינסו בכירי משרד הבריאות והממשלה מסיבת עיתונאים חירומית, במשחקי הכדורגל המתנהלים כרגיל בליגה הדרום-אפריקאית, ובפרשה שמסעירה את המדינה – הזמרת קלי חומאלו הנאשמת ברצח אהובה, סנזו מיווה.

WhatsApp Image 2021 11 28 at 19.58.23

בטורי הצד בעיתונים ובאתרי החדשות מתפרסמים מאמרים של מומחים, אשר מביעים תמיהה וכעס על היחס לדרום אפריקה על ידי העולם, ועל ההגבלות והעצירה של טיסות מהיבשת. שר הבריאות הדרום אפריקאי, ג'ו פאהלה, הגדיר את ההגבלות הללו כ"בלתי מוצדקות" ו"דרקוניות". במסיבת עיתונאים שקיים אתמול, פאהלה אמר שנראה כי ארצו נענשת על כך שהפגינה שקיפות לגבי ממצאיה והתריעה  בפני העולם אודות וריאנט האומיקרון.

משרד החוץ הדרום אפריקאי אף מסר אתמול (שבת) הצהרה בכתב, שבה נמתחה ביקורת חריפה על איסורי הטיסות לדרום היבשת שהטילו מדינות רבות. "כשלמדינה יש מדע מעולה, צריך להריע לה ולא להעניש אותה", נכתב בהצהרה, שבה צוין גם כי תגובת המדינות הייתה שונה לחלוטין כאשר התגלו וריאנטים חדשים במקומות אחרים בעולם. "איסורי הטיסה האלו מבוססים על פוליטיקה ולא על מדע. זה לא בסדר...".

על פי נתוני Our world in data, טרם נמצאו כמעט מקרים של וריאנט ה-MU, או בשמו החדש אומיקרון. ככל הנראה, הסיבה לכך שהווריאנט אותר בדרום אפריקה נובעת מהעובדה שהמערך האפריקאי לניטור אחר ריצופים גנומיים של וריאנטים חדשים ממוקם בדרום אפריקה.

בשורה התחתונה אין כל בדל ראיה לכך שהאומיקרון מסוכן או קטלני יותר מזנים קודמים של הקורונה. מדוע אם כן בוחרים במשרד הבריאות להפוך אותו ל"וריאנט יום הדין"? 


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


KOB
משהו אחד נשגב מבינתי
בתזמון מושלם, ולא רק ממשרד הבריאות- כל הכותרות בעולם זעקו. ולא התעצלתי ופתחתי עיתונים ראשיים CNN, BBC, עיתונות בצרפת ( יש תרגום גוגל לאנגלית לכל שפה היום), גרמניה - כולם כולם זעקו על הוריאנט החדש.
מילא משרד הבריאות הפושע, לא מצליח להבין איך כולללם , כוללם משתפים עם זה פעולה בו זמנית.
מה עמד מאחורי זה? מי עומד מאחורי זה? ארגון הבריאות העולמי? מי זה? ולמה? מה האינטרס שלו.
לי אין ספק שכל הרעש והצלצולים לא בריאותי, גם אם התגלה זן חדש וטיפה מסוכן מהקורונה, למדנו לחיות.
יפה- אשמח לדעתך בעניין.

1
עדן
הזוי השקרים שמפיצים עלינו.
יש רק להסתכל עם ההוכחות בשטח ולא להאמין לשקרים שמוכרים לנו.
2
אבי
פרייס הנוכלת צריכה לשבת מאחורי סורגים
דרום אפריקה הודיע על הפסקת קניית החיסון מפייזר. בעקבות כך המציאו להם וריאנט שנתן תירוץ להשבתת הטיסות לשם, כגי להעניש אותם על החוצפה שלא לתת לפייזר (חזיר הכסף של אלרועי פרייס) לסחוט אותם יותר
3
גדגד
נכון
אכן
0

האם משרד הבריאות גרם להתפרצות מוטציה חדשה של נגיף הפוליו?

| יפה שיר-רז | בריאות

משרד הבריאות מאשים את ההורים הלא מחסנים בהתפרצות המוטציה החדשה. אבל האומנם ההורים אשמים? מתחקיר מגזין זמן אמת עולה כי משרד הבריאות הפר במשך שנים את הנחיות השימוש של היצרן בחיסון החי-מוחלש – הפרה חמורה שעלולה הייתה לגרום ליצירת המוטציה

חשיפה: פייזר ידעה שמחלימים לא זקוקים לחיסון, ושהחיסון מגביר סיכון לתחלואה בימים הראשונים

| יפה שיר-רז | בריאות

כך עולה ממסמכים חדשים של פייזר, ששוחררו השבוע במסגרת הסבב השני של גילוי המסמכים שכפה בית המשפט על ה-FDA. כמו כן, מתברר שהחברה ידעה שתופעות הלוואי חמורות יותר בצעירים, ושהסיכון למיוקרדיטיס גבוה בהרבה מכפי שנטען

נתונים חדשים מאיכילוב: ירידה במספר הלידות החל מ-9 חודשים לאחר תחילת מבצע חיסוני הקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

אל מול הדיווחים הרבים על הפרעות במחזור בעקבות חיסוני MRNA, רשויות הבריאות טוענות שגם אם ישנה עלייה בדיווחים, הרי שמדובר ב"אי נוחות" חולפת בלבד. אלא שנתונים חדשים מאיכילוב מצביעים על ירידה במספר הלידות, שהחלה בדיוק 9 חודשים מאז תחילת מבצע החיסונים

האלגוריתם אשם? ה-CDC הסיר בחשאי רבע ממקרי המוות בילדים שיוחסו לקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

ה-CDC הסיר מאתר מעקב הנתונים שלו עשרות אלפי מקרי מוות המיוחסים לקורונה, בהם כ-25% ממקרי המוות בילדים. הנתונים המנופחים שימשו את ה-FDA כדי להצדיק את מתן היתר החירום לחיסון הילדים. לטענת ה-CDC: חלה טעות – האלגוריתם אשם

עלייה בהתקפי לב? זה הכל בגלל חשבון החשמל שקיבלתם

| אנה גרסימנקו | בריאות

אכלתם פיצה מרגריטה? קיבלתם חשבון חשמל? פיניתם שלג לאחרונה ממפתן הבית שלכם? אז אולי זאת הסיבה לעלייה הפתאומית שנצפתה בשנה האחרונה בשיעור התקפי הלב ובהתמוטטות הפתאומית של רבים כל כך, כולל ספורטאים צעירים, מבעיות בלב. זה לפחות מה שמנסים למכור לנו במדיה בחודשים האחרונים. הנה 11 התירוצים הכי מופרכים ששמענו במדיה לעלייה הזו

המחקר על חיסוני פייזר לא היה כפול סמיות – וזה הרבה יותר חמור מכפי שזה נשמע

| ג'וש גצקו | בריאות

כשרבים כל כך מאנשי צוות הניסויים הקליניים של פייזר ידעו האם המשתתפים קיבלו את התרופה או פלצבו – הדלתות היו פתוחות לרווחה להונאה ולמניפולציות

אולי יעניין אותך גם...