גל ילדים או גל בדיקות ילדים? משרד הבריאות הזניק פי 3 את מספר הבדיקות בגילאי 5-11 – וכעת רוצה לשכנע אתכם לחסן אותם

| 2277 צפיות
| 2277 צפיות

מבדיקה שערך האנליסט עוז קורן לנתוני הבדיקות והמאומתים במאגר המידע הממשלתי של משרד הבריאות עולה דפוס פעולה שחוזר על עצמו בגלים האחרונים: קצת לפני שמתחיל הגל עולה מספר הבדיקות, ובעקבותיו באופן בלתי נמנע מספר המאומתים – בכל פעם בקבוצה שעבורה ניתן בדיוק באותו זמן היתר או אישור לחסן

| יריב המר | בריאות

בתחילת חודש אוקטובר כתב הסאטיריקן והשדרן שי גולדשטיין בדף הפייסבוק שלו: "הגל החמישי יתאפיין באופן מפתיע בתחלואת ילדים, אולי אפילו יקראו לו "גל הילדים" בחדשות. רוב  ה"חולים" יהיו ילדים וזה יצא במקרה בדיוק כשפייזר יקבלו את האישור לחיסון הילדים. הכינו את הזרוע של ילדכם, הם הבאים בתור. הם כבר סומנו...".

לא צריך היה להיות נביא כדי לצפות את מה שכתב גולדשטיין. כל מי שעקב אחרי נתוני המאומתים והבדיקות בשבועות האחרונים, יכול היה לראות את מה שראש הממשלה נפתלי בנט מכנה "גל הילדים", מתגלגל לכיווננו.

השבוע חשפנו ב"חדשות זמן אמת" שלמעשה, נכון להיום, "גל הילדים" מאופיין בכמות קטנה ביותר של מאומתים ילדים, כשלמעשה, נכון להיום לא קיימת עלייה בכמות המאומתים. ואולם, עצם ההכרזה על הגל היא זו שעלולה להוביל לאתחולו, משום שהיא מגבירה את הפניקה ואת הלחץ על ההורים, מה שצפוי לגרום להורים רבים יותר להגיע למתחמי הבדיקות. מכאן, בריטואל שכבר מוכר לכולנו, מספר הבדיקות בקרב הילדים יזנק, וככל שהוא יגדל – כך נראה באופן בלתי נמנע עלייה במספר המאומתים.

האם התזמון של "גל הילדים" – בדיוק בצמוד לתחילת מבצע החיסונים של גילאי 5-11, הוא מקרי? קשה שלא לתהות, בעיקר לאור הקמפיין של משרד הבריאות עצמו, שמקשר ישירות בין "גל הילדים" לבין הקריאה לחסן את הילדים. 

WhatsApp Image 2021 11 26 at 13.10.36

מבדיקה שערך האנליסט עוז קורן לנתוני האוכלוסייה הצעירה במאגר המידע הממשלתי של משרד הבריאות, עולה כי כ-60% מהבדיקות המבוצעות כיום הן בילדים בני 6-11 – כ-110 אלף בדיקות בשבוע. זאת, לעומת 75 אלף בדיקות ביתר קבוצות הגילאים בילדים. זה בהחלט לא היה המצב לפני חודשיים.

בהתאמה, מספר המאומתים בקרב גילאי 6-11 הוא 1,200, לעומת כ-750 ביתר קבוצות הגיל – כלומר, גם כן כ-60%. בודקים יותר, מוצאים יותר – כבר אמרנו?

WhatsApp Image 2021 11 25 at 12.09.35

"כפי שניתן להיווכח בגרף, החל מתחילת ספטמבר, מספר הבדיקות היה במגמת ירידה בכל שכבות הגיל, ויחד איתו בהתאמה, גם מספר המאומתים", מסביר קורן. "ואולם, החל מסביבות ה-20 בספטמבר משהו השתנה – בקבוצת הגיל 6-11, מגמת הבדיקות שינתה כיוון והחלה לטפס מעלה, בעוד שביתר קבוצות הגיל מגמת הירידה נמשכה.

"המגמה המקוטבת הזו – עלייה במספר הבדיקות בילדים הצעירים מחד, וירידה ביתר קבוצות הגיל – נמשכה בהדרגה עד למצב האבסורדי שבו כיום יש פי 3 יותר בדיקות בגילאי 6-11 לעומת יתר הגילאים, ואז מספרים לנו שיש גל של ילדים בני 5-11 – רוצו להתחסן". 

WhatsApp Image 2021 11 25 at 12.10.31

מה גרם לשינוי המגמה? ומדוע דווקא ב-20 בספטמבר?

מתברר שב-20 בספטמבר, חברת פייזר הודיעה שסיימה בהצלחה את ניסוי חיסון הילדים. בתזמון מעניין, זהו בדיוק הזמן שבו אנו רואים עלייה במספר הבדיקות של גילאי 6-11.

בסביבות ה-1 באוקטובר נקבע לוח הזמנים לדיוני ה-FDA, וכזכור ב-26 באוקטובר התקיים הדיון בוועדה המייעצת של ה-FDA שבו הוחלט להמליץ על הרחבת היתר החירום לחיסון עבור גילאי 5-11.

ולגמרי במקרה, פיילוט הכיתה הירוקה שהחל במגזר החרדי, אף שהצלחתו הייתה שנויה במחלוקת, הורחב ב-29 בספטמבר לכיתות נוספות (במקביל למבצע בדיקות רחב היקף בילדים לאחר חופשת סוכות), וב-10 באוקטובר כבר הוחל על כל מערכת החינוך היסודית (גילאי 6-11).

על הרקע הזה, קשה להיות מופתעים מהתזמון בין ההחלטה של ועדת הצט"מ בתחילת נובמבר להמליץ על חיסון הילדים (לאחר שכבר הוזמנו מנות החיסון לילדים מפייזר), לבין ההכרזה של בנט בכלי התקשורת על "גל הילדים" והשקת קמפיין החיסון על ידי משרד הבריאות.

דפוס חוזר

בדיקות ה-PCR אינן מדויקות, כפי שבכירי משרד הבריאות עצמם מודים. עוד בתחילת המגפה פרופ' איתמר גרוטו, החבר בארגון הבריאות העולמי WHO, אמר בקולו מספר פעמים שרק אחת מתוך 10 בדיקות הינן מדויקות. גם ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראשת בריאות הציבור במשרד הבריאות והאחראית על מחקר החיסונים של פייזר, הודתה שכ-20%-30% מהבדיקות השליליות אינן מדויקות. 

WhatsApp Image 2021 11 25 at 12.08.06

ואכן לאורך המגיפה ניתן להיווכח שהבדיקות והמאומתים מתואמים להפליא. ככל שבודקים יותר ביום מסוים, או במהלך תקופה מסוימת, כך מוצאים יותר מאומתים. הדבר נכון גם עבור יישובים, מגזרים, חתכי גילאים, וחתכי סטטוס התחסנות. ככל שבודקים יותר – מוצאים יותר.

ניתוח נתוני הבדיקות והמאומתים בקרב גילאי 12-17 – הקבוצה שבה אושר החיסון בחודש יוני – מצביע על דפוס זהה. ב-6 ביוני השנה החל חיסון בני הנוער מעל גיל 12. הגל הרביעי פרץ זמן קצר לאחר מכן, ומניתוח הנתונים של עוז קורן עולה מסקנה חד משמעית: החל מה-13 ביוני החל מספר הבדיקות לגדול, כאשר קבוצת הגיל 12-14 המתחסנת נוטלת את ההובלה בבדיקות. במקביל, כפי שניתן להיווכח מהגרף למטה, מספר המאומתים בקרב בני ה-12-14 היה הראשון לטפס מעלה, כאשר ביתר קבוצות הגיל, מגמת העלייה החלה רק בסוף יוני. כלומר, הגל הרביעי החל בחיסון הילדים, כאשר הגדלת כמות הבדיקות בשכבת הגיל הזו גרמה לעלייה במספר המאומתים, שבתורה הובילה ללחץ על ההורים לחסן את הילדים. ואז החל מהלך הבדיקות בנתב"ג והגל הרביעי "התפוצץ".

WhatsApp Image 2021 11 25 at 12.08.42

במלים אחרות, ניתן להצביע כאן על דפוס שבמהלכו התרחשו האירועים הבאים: 1. שינוי מדיניות הבדיקות שגורמת לקבוצת הגיל שעתידה להתחסן להיבדק בהמוניה, לעומת קבוצות גיל אחרות שאינן נבדקות; 2. עלייה בכמות הבדיקות במקביל לתחילת מבצע ההתחסנות או מעט לפניו; 3. עלייה בכמות המאומתים באותה קבוצת גיל, ואז יצירת לחץ בתקשורת על ידי ראש הממשלה ומשרד הבריאות; 4. עלייה בקצב ההתחסנות, עלייה בקצב הבדיקות, עלייה בתחלואה, היסטריה כללית – גל נוסף.

אז האומנם מה שאנו רואים כעת הוא גל של ילדים? המספרים מדברים בעד עצמם, והם נמוכים מאוד. אלא שמדיניות הבדיקות מאפשרת למשרד הבריאות לייצר מצג של תחלואת ילדים, שכן בתמהיל הבדיקות והמאומתים, חלקם היחסי באוכלוסייה גדול מהצפוי.

האם בדיקות הילדים במופעי הילדים של חנוכה ימשיכו את "גל הילדים"? ב"חדשות זמן אמת" נמשיך לעקוב.


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


דוד
אני חושב שהמסקנה ברורה לכולנו: לא בודקים - לא מוצאים.

היען כמודל לחיקוי בעולם המדעי והרפואי.

1
אחד שלא יודע כלום
וואלק מה
תתחסנו למה אחרת יהיה לילד שלכם שלשול מגנטי
-1

האלגוריתם אשם? ה-CDC הסיר בחשאי רבע ממקרי המוות בילדים שיוחסו לקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

ה-CDC הסיר מאתר מעקב הנתונים שלו עשרות אלפי מקרי מוות המיוחסים לקורונה, בהם כ-25% ממקרי המוות בילדים. הנתונים המנופחים שימשו את ה-FDA כדי להצדיק את מתן היתר החירום לחיסון הילדים. לטענת ה-CDC: חלה טעות – האלגוריתם אשם

מה מסתיר ה-CDC? הסוכנות מסרבת לפרסם נתונים על יעילות הבוסטר בקרב בני 18-49, מחשש שהם עלולים לחשוף את אי יעילותם, וכן מידע על אשפוזי ילדים  

| יפה שיר-רז | בריאות

מניעת הפרסום הובילה לזעם מצד הקהילה המדעית ולחשדות שהסוכנות אינה מפרסמת את הנתונים משום שהם מחלישים את הנרטיב אודות יעילות הבוסטרים באוכלוסיות מסוימות. למרבה האבסורד, מהביקורת בקהילה המדעית על ה-CDC עולה שהסתרת הנתונים הובילה לכך שמדענים אמריקנים "נאלצו" להתבסס על הנתונים הישראלים

שבדיה: מפסיקים לחסן ילדים בני 5-11

| יפה שיר-רז | בריאות

 

רשות הבריאות של שבדיה החליטה אתמול כנגד ההמלצה לחסן ילדים בגילאי 5-11. "איננו רוצים לחסן קבוצה שלמה של ילדים למען החברה", אמרה ברטה ביוקלונד, מהסוכנות לבריאות הציבור בשבדיה

ה-CDC מדווח על 8 מקרי מיוקרדיטיס בילדים בני 5-11 לאחר חיסון פייזר. 58 דיווחים על תופעות לוואי בגילאים אלה סווגו כחמורות

| יפה שיר-רז | בריאות

מספר הדיווחים בקרב הילדים הצעירים בגילאי 5-11 עלתה פי 2 בתוך חודש וחצי, מאז תחילת מסע החיסונים בקבוצת גיל זו. 58 מקרים סווגו כחמורים - עלייה של 40% מלפני 3 שבועות. בין הדיווחים, ילד בן 7 לקה באירוע לב חמור שלוש שעות לאחר שקיבל את חיסון פייזר, ועל פי הדיווח למערכת ה-VAERS מטופל באקמו

מערכת ה-VAERS האמריקאית: 52 דיווחים על מקרי מוות בילדים – 46 מתוכם בחיסון פייזר

| יפה שיר-רז | בריאות

תינוק בן 5 חודשים שנפטר יומיים לאחר שאמו חוסנה בעבודה, ילד בן 16 שמת במהלך שיעור מתמטיקה בזום ביום החיסון, ולראשונה בהיסטוריה של ה-VAERS – ילד בן 15 שנפטר מאי ספיקת לב. סיבות המוות השכיחות שדווחו הן בעיות לב וקרישיות.ד"ר ג'סיקה רוז, מומחית לאימונולוגיה נגיפית ולביולוגיה חישובית בחנה את הדו"ח של פייזר שפורסם לאחרונה וחושפת: 34 אירועי תופעות לוואי בילדים בני פחות מ-16 דווחו במסמך. 59 דיווחים הועלמו מממנו בנימוקים כמו גובה או משקל לא מתאימים לגיל

מחקר חדש מגרמניה: אפס ילדים בגילאי 5-11 מתו מקורונה

| יפה שיר-רז | בריאות

מחקר שנערך על ידי מומחים ממחלקות לרפואת ילדים ולמחלות זיהומיות בגרמניה, והתבסס על נתונים משלוש מערכות רישום לאומיות, מצא שמתוך כמיליון וחצי ילדים שנדבקו בקורונה, אף ילד בן 5-11 לא נפטר, ושיעור האשפוזים עמד על 0.2 ל-10,000. הממצאים עולה בקנה אחד עם נתונים שדווחו כבר ממדינות אחרות, כמו גם עם הנתונים מישראל, שגם בה אף ילד בריא לא נפטר מקורונה