פסטי-גל הילדים: בנט סימן מטרה – גל הילדים, אבל הנתונים לא תומכים בכך

| 2534 צפיות

בתזמון מושלם עם מבצע החיסונים שאמור להתחיל מחר, בנט מבשר על גל תחלואה חמישי - גל ילדים. זאת למרות שהתחלואה בשפל גם אצל ילדים. "חדשות זמן אמת" ניתח את הנתונים.

| יריב המר | בריאות

מבצע החיסונים לילדים בגילאי 5-12 אמור להתחיל מחר, ובתזמון מושלם, ראש הממשלה מסמן מטרה – גל התחלואה הבא הוא גל הילדים, כך הוא טוען.

כל מהדורות החדשות נפתחות בנתונים מפחידים. "50% מהמאומתים הם ילדים בני 0-11", זועקות הכותרות. אבל די במבט מהיר בנתונים כדי להיווכח שבשבוע שעבר הוצג ממוצע של 220 מאומתים בגילאי 0-11 ביום, ואילו רק לפני חודשיים באמצע ספטמבר עמדנו על מספרי שיא של כ-3,200 מאומתים ביום. 220 לעומת 3,200 – ירידה של 95% בתחלואת ילדים שכלל לא התחסנו!

אז על איזה גל ילדים הם מדברים?

הנתונים בגרף המוצג להלן מבוססים על ניתוח אקסל של האוכלוסייה הצעירה, במאגר המידע של משרד הבריאות. 

WhatsApp Image 2021 11 22 at 13.58.02

קצת פרופורציות - במדינת ישראל חיים כ-2.1 מיליון ילדים בני 0-11. האם זה הגיוני להכניס את כל המדינה למצב כוננות גל חמישי בגלל 220 מאומתים ביום? או שמא מדובר בקמפיין מתוזמר לקראת שיווק חיסוני הילדים לציבור?

משחקים עם תמהיל הבדיקות

אחוז החיוביים הוא הסיכון של אדם להפוך למאומת, קרי, לצאת חיובי בבדיקת קורונה. סיכון זה תלוי במגוון פרמטרים, החל בהתפשטות הנגיף באוכלוסייה וכלה בתמהיל הבדיקות ומדיניות הבדיקות. לדוגמה, אם נבדקו יותר אנשים ביישובים אדומים, הרי שאחוז החיוביים הכללי יהיה גבוה יותר מאשר אם בדקו בעיקר ביישובים ירוקים.

כאשר מתבוננים בנתונים על אחוז החיוביים לפי שכבת גיל מתגלה תמונה מעניינת. ב-75% מהזמן, קבוצות הגיל הנמוכות – גילאי 0-19, נמצאות באחוזי החיוביים הגבוהים ביותר מבין כלל קבוצות הגיל.  

WhatsApp Image 2021 11 22 at 14.01.50

 מהגרף עולה שבתחילת כל גל מרפים מעט בבדיקות לילדים, ואז אחוזי החיוביים שם נמוכים לעומת קבוצות הגיל האחרות, אבל מהר מאד זה מתייצב והילדים נוטלים את ההובלה באחוזי החיוביים.

אין שום דבר חדש ביציאה מהגל הרביעי – דפוסי התחלואה דומים מאוד לאלו שנצפו ביציאה מהגל השני של הקיץ שעבר למשל, תקופה שבה לא היו כלל חיסונים. בשני המקרים, נכנסנו לגל כשהמבוגרים נבדקים יותר ואחוזי החיוביים שם מעט גבוהים יותר, אבל בתוך שבועיים, אחוז החיוביים בקרב הילדים חזר לעלות מעל יתר האוכלוסייה, למרות שמדובר בתקופה של חגים, ובשנה שעברה היה בתקופה זו סגר והילדים לא שהו במסגרות.

כיצד ניתן להסביר אפוא את אחוזי החיוביים הגבוהים בקרב הילדים, לעומת המבוגרים, ואת הטענה שכ-50% מהמאומתים הם ילדים? התשובה, כך נראה, נעוצה בעיקר בתמהיל הבדיקות.

למשל, מבצעי בדיקות אינטנסיביים וכמות גדולה של בדיקות במגזרים החרדי והערבי. במגזרים אלה האוכלוסייה צעירה יותר ואחוזי החיוביים תמיד גבוהים יותר. בימים אלה ממש מתבצעים באופן יחסי הרבה  בדיקות במגזר הערבי, שבו כ-30% מהאוכלוסייה הם ילדים. המשמעות היא העלאה מלאכותית של אחוזי החיוביים בקרב הילדים. וכל זה, כאשר לא מדווחים לנו שחלק גדול מהבדיקות ומהמאומתים הם באוכלוסיית הילדים הערבית והחרדית.

דרך נוספת להפר את האיזון בתמהיל הבדיקות כדי שניתן יהיה לטעון ש-50% מהמאומתים הם ילדים, היא להשתמש בנתוני נתב"ג. בחודש אוקטובר נכנסו לישראל כ-400 אלף אנשים דרך נתב"ג, רובם המכריע מבוגרים, ומרביתם מחוסנים. אחוז החיוביים בנתב"ג נמוך ביותר, עובדה שאינה מפתיעה, שכן מדובר באנשים שביצעו בדיקה בחו"ל לפני שעלו לטיסה, כך שהסיכוי שייצאו חיוביים קלוש ביותר. בסך הכל, מדובר בכשליש מסך הבדיקות שבוצעו במבוגרים!

כלומר, לכאורה, בודקים הרבה מבוגרים, אבל פשוט לא מדובר באותו סוג של בדיקות!

 

על איזה גל מדובר

המשחקים בתמהיל אולי מצליחים לייצר כותרת – מסולפת כאמור, שלפיה, הילדים מהווים מחצית מכלל המאומתים, אבל גם אחרי כל המשחקים האלו עדיין לא ניתן לטשטש את העובדה שכאשר בודקים בקרב הילדים עצמם – אחוז החיוביים בקבוצת גילאי 0-19 עומד על 1.1% בלבד!

1.1% לעומת כמעט 10% לפני חודשיים וחצי!

מבצעים כ-24 אלף בדיקות בילדים בממוצע ביום, ומוצאים כ-275 מאומתים. כאשר משווים זאת לנתונים מאמצע ספטמבר – 70 אלף(!) בדיקות בילדים בממוצע ליום, וכ-4,300 מאומתים ליום – באמת שלא ברור על איזה גל ילדים מדובר ומה חריג פה.

לפני חודשיים, בתקופת החגים, נבדק בממוצע כל ילד שני במדינת ישראל! בארבעה השבועות שבין ה-22 באוגוסט ל-18 בספטמבר בוצעו 1,250,000 בדיקות ונמצאו 85 אלף מאומתים. מדובר ב-2.1 מיליון ילדים בני 0-11.

ואילו בחודש האחרון? מתוך כ-600 אלף בדיקות שנעשו, נמצאו כעשירית מהמאומתים – 8,700.

ברור לחלוטין מהנתונים שמצבנו כיום טוב לאין שיעור.

גם כאשר משווים לחודש יולי, כאשר ביצעו כמחצית מכמות הבדיקות 340 אלף ונמצאו כ-5,000 מאומתים. מצב התחלואה ביולי נראה דומה מאוד להיום, רק עם הרבה פחות בדיקות.

WhatsApp Image 2021 11 22 at 14.07.35

איך לשקר עם סטטיסטיקה

אז האם באמת מה שאנו רואים עכשיו הוא "גל ילדים"?
התשובה היא שזוהי פשוט אחיזת עיניים. נתוני התחלואה האבסולוטיים נמוכים ביותר, למרות כמות בדיקות גבוהה מאוד, והם אינם שונים מהותית מהנתונים לפני ארבעה חודשים, וגם מאלו שהציג משרד הבריאות לפני שנה, בסוף הגל השני. כדי לתעתע בנו, תמהיל הבדיקות מוטה מאוד לרעת הילדים, ולכן משתמשים באחוזים כדי להפחיד את הציבור.

היה זה ביל גייטס שהמליץ על הספר המפורסם "איך לשקר עם סטטיסטיקה". נראה שקובעי המדיניות שלנו נשמעו להמלצתו וקראו את הספר. הנתונים עצמם, כמובן, אינם הבעיה. הבעיה היא הפרשנות שלהם והשימוש הציני שנעשה בהם באמצעות המדיה כדי להפחיד את הציבור. כרגיל.


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


ויקטוריה קאופמן
נתונים ופירושם
פרשנות של נתונים היא אכן הסוגייה המרכזית בהתנהלות במגפה, ובכלל...
מה שאתה מראה כאן זו רמאות לשמה, זה מעבר לפרשנות. ישנה הטיה מתמדת של הנתונים ובנוסף פרשות חד כיוונית ומוחלטת!
תודה רבה על הנגשת המידע הקריטי הזה 🙏

1
אסתר
הנתונים עצמם הם כן הבעיה
"הנתונים" של משרד הבריאות, במקרה הטוב (אם הם לא מפוברקים לגמרי) - מבוססים על "בדיקה" לא אמינה מלכתחילה.
לא אמינה כי היא לא מיועדת לאבחן מחלות.
לא אמינה כי אף אחד לא יודע כמה סבבי בדיקות מריצים עד שמגיעים לתוצאת הרצויה - 28? 33? 40? 50?
לא אמינה כי אף אחד לא רואה את הנתונים הגולמיים כך שאין באמת בקרה ואימות.
כמה באמת נבדקו?
כמה סבבים נעשו?
כמה נבדקים נבדקו בבדיקות חוזרות?
מי יידע?
שיטפון "הנתונים" נראה כמו מערך הונאה אחד גדול. ותו לא.

1
Anonymous
נכוןן
0
דוד
בנט לא צריך לקרוא שום ספר בשביל לשקר הוא יכול ללמד את ביל
בניטו שקרן
1
אופיר
תודה על זה
תודה על הנגשת המידע החשוב הזה
1
עומר
עבודה יפה יריב
הנקודה היא שיש פוסטים, שלך, של שי גולדשטיין ושל אחרים, שצפו את זה- שצפו מראש שיקראו לגל "גל הילדים".
אז או שניחנתם ביכולת נבואית, או שהם פשוט רשעים וצפויים.

1
לילי
אתם עושים עבודת קודש !
תכנים מעולים.
כל הכבוד !!

2

ניתוח "חדשות זמן אמת": זינוק בתמותת ילדים ב-2021 לעומת השנתיים האחרונות. מקום לדאגה?

| יריב המר | בריאות

בזמן שמשרד הבריאות דוחף את קמפיין חיסוני הילדים הקטנים, ופרויקטור הקורונה ושטייניץ כבר מעלים על השולחן את הרעיון של חובת חיסונים, ניתוח "חדשות זמן אמת" על בסיס נתוני הלמ"ס ומאגר המידע הממשלתי מצביע על עלייה של 30%בתמותת ילדים בשנת 2021 לעומת 2020, ועלייה של 10% לעומת 2019. האם העליה הפתאומית נגרמה כתוצאה מהחיסונים או מסיבה אחרת שלא פורסמה?

וריאנט יום הדין? ראש מערך הרפואה באנגליה מזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות יגרום לאבדן אמון הציבור

| יפה שיר-רז | בריאות

ראש מערך הרפואה באנגליה מזהיר שכל ניסיון להטיל מגבלות שרירותיות יותר מאלו שכבר מוטלות יגרום לאובדן האמון והתמיכה של הציבור. למרות הפניקה העולמית, נכון להיום אין כל מחקר, ראיה או אינדיקציה אחרת לכך שווריאנט האומיקרון קטלני יותר מזנים קודמים,  או יכול להדביק מחלימים

גל ילדים או גל בדיקות ילדים? משרד הבריאות הזניק פי 3 את מספר הבדיקות בגילאי 5-11 – וכעת רוצה לשכנע אתכם לחסן אותם

| יריב המר | בריאות

מבדיקה שערך האנליסט עוז קורן לנתוני הבדיקות והמאומתים במאגר המידע הממשלתי של משרד הבריאות עולה דפוס פעולה שחוזר על עצמו בגלים האחרונים: קצת לפני שמתחיל הגל עולה מספר הבדיקות, ובעקבותיו באופן בלתי נמנע מספר המאומתים – בכל פעם בקבוצה שעבורה ניתן בדיוק באותו זמן היתר או אישור לחסן

סקר Medscape: כ-40% מהרופאים והרוקחים בארה"ב וכ-60% מהאחיות מסרבים או מהססים לחסן לקורונה את ילדיהם

| יפה שיר-רז | בריאות

בסקר, שנערך בעקבות אישור ה-CDC למתן היתר חירום לחיסון הקורונה לגילאי 5-11, נמצא גם שלמעלה משליש מהרופאים ומהרוקחים וכמעט מחצית מהאחיות סבורים שהחיסונים אינם בטוחים עבור ילדים קטנים

חיסון הקורונה: רק ההורים מחליטים

| יריב המר | בריאות

משרד הבריאות ומועצת החירום הציבורית (מח"צ) בחרו באותה סיסמה – "על חיסוני הקורונה רק ההורים מחליטים". ללא ספק, שניהם צודקים. ב"חדשות זמן אמת" אספנו עבורכם, ההורים המתלבטים, 10 שאלות ותשובות המבוססות על מחקרים ונתונים. אתם תעריכו את הסיכון ותחליטו בעצמכם.

חשיפה: במקביל להיערכות לחיסון הילדים - משרד החינוך הורה בינואר להתקין 1,556 דפיברילטורים בבתי הספר

| אדם אטיאס | בריאות

בחודשים האחרונים, במקביל לתחילת חיסוני הילדים, הוצאו מהמגירה והוכנסו לתוקף תקנות מלפני שלוש שנים המחייבות כל בית ספר עם מעל 500 תלמידים להחזיק דפיברילטור. על פי משרד החינוך, 1556 דפיברילטורים הותקנו עד כה בבתי הספר ברחבי הארץ 

אולי יעניין אותך גם...