משחק מכור? ההחלטה על חיסוני הילדים התקבלה בדלתיים סגורות, ותוצאותיה היו ידועות מראש

| 1104 צפיות

ביקורת חמורה על ההצבעה בצט"מ להמליץ על מתן החיסונים לגילאי 5-11: ההחלטה התקבלה בדלתיים סגורות, על ידי מומחים שרובם עובדי משרד הבריאות וחלקם הגדול פועלים בכמה ועדות הקשורות לחיסון בו זמנית, וכשתוצאותיה היו ידועות מראש. ד"ר סיגל סדצקי בכנס ביו-אתיקה, שבוע לפני ההצבעה: "בעצם ההחלטה כבר התקבלה... מכיוון שכבר הזמינו את החיסונים"

| יריב המר | בריאות

למרות האזהרות של מומחים רבים, הצוות לטיפול במגיפות (צט"מ) הכריע שלשום בדלקתיים סגורות, ברוב של 73:2 לאפשר מתן החיסונים לגילאי 5-11. בסוגיה האם להמליץ על קבלת החיסון הצביעו 68 מהמומחים בעד, ורק שישה נגד. האישור ניתן גם לחיסון ילדים מחלימים.

חברי הצט"מ בחרו שלא להתייחס לסיכונים הכרוכים בנטילת החיסון, ובכלל זה הסיכון לדלקת שריר הלב שהתגלה רק חודשים רבים לאחר תחילת מתן החיסונים לבני הנוער, וטענו שהסיכון מהמחלה גובר על הסיכונים מהחיסון. זאת, למרות שמחקרים מצביעים חד משמעית על כך שמחלת הקורונה איננה מסוכנת עבור ילדים בריאים, וגם בישראל, על פי נתוני משרד הבריאות עצמו, עד כה, במשך שנה ושמונה חודשים, מתוך 1.2 מיליון ילדים בני 5-11, רק 4 ילדים נפטרו ו-42 ילדים חלו קשה כתוצאה מסיבוכי קורונה. 

מומחים מזהירים: חיסון הילדים נוגד את ערכי האתיקה הרפואית הבסיסיים

"הפסיקו את מדיניות החיסונים הקיצונית בישראל בילדים", אמר פרופ' רצף לוי בדיון שקדם להצבעה, אשר שודר בשבוע שעבר לציבור, שבו ניתנה אפשרות למספר מומחים לדבר. "מדינות רבות בעולם, כמו שבדיה, פינלנד ודנמרק, השעו את חיסון מודרנה לשימוש מתחת לגיל 30. שאלו את עצמכם ממה הן מודאגות", הוא אמר לחברי הוועדה. פרופ' לוי הציג נתונים ממחקרים המוכיחים כי קורונה אינה מסוכנת עבור ילדים בריאים, כולל מחקר מ-20 בתי חולים בישראל, וכי תופעות ה-PIMS והלונג-קוביד הינן נדירות ושוליות יחסית. מנגד, הוא הבהיר, "הסיכונים מהחיסון אינם פייק! לחיסון סיכונים ברורים ונוספים שאינם ידועים עדיין. המחקר של פייזר קצר וקטן באופן חסר תקדים". יתירה מכך, החיסון איננו מונע הדבקה, ולכן לא בהכרח ימנע לונג-קוביד ו-PIMS, ואף גורם בעצמו ל-PIMS.


פרופ' רצף לוי: "הסיכונים מהחיסון אינם פייק! לחיסון סיכונים ברורים ונוספים שאינם ידועים עדיין. המחקר של פייזר קצר וקטן באופן חסר תקדים"


 גם ד"ר רעיה ליבוביץ הסבירה שכשמדובר בילדים, הקורונה איננה מחלה קשה, ולכן אין צורך קליני בחיסון כדי למנוע אותה, וכי בילדים, תופעת הלונג קוביד נמשכת שמונה שבועות או יותר רק בפחות מ-2%, היא איננה מסוכנת, חולפת מעצמה, ובחלק מהמקרים יכולה לנבוע מסיבות אחרות ולא מהידבקות בקורונה. גם לדבריה, תופעת הדלקת הרב-מערכתית היא נדירה, ויתירה מכך החיסון אינו מונע אותה, שכן הוא אינו מונע הדבקה בקורונה, ובנוסף, מאמרים עדכניים רבים מראים שהאפקט דועך במהירות תוך שבועות עד חודשים בודדים. יתירה מכך, לדברי ד"ר ליבוביץ, חיסון לא ימנע את הידבקות הוריו או סבתו או סבו, וגם לא את ההידבקות של ילדים אחרים בכיתתו. ובאשר לסיכון, היא אמרה: "הסיכון הוא לא חד פעמי אלא מצטבר: ככל שמתוכנן לתת בוסטרים לילדים באופן תקופתי – הרי שאין שום מידע על הבטיחות של פרקטיקה כזו, ואסור להתניע מדיניות שעלולה להידרש לכך". "לאור כל זאת ונוכח תופעות הלוואי", היא הזהירה, "בין אם שכיחות, נדירות או אפילו עתידיות ובלתי ידועות עדיין - אין לחסן ילדים. הדבר נוגד את ערכי האתיקה הרפואית הבסיסיים".

איזה תוקף מוסרי יש להחלטות שמתקבלות מאחורי דלתיים סגורות?

מעבר לאזהרות, ההצבעה עצמה זכתה לביקורת מצד מומחים, שהצביעו על מספר סוגיות אתיות חמורות, בהן בראש ובראשונה השאלה איזה תוקף מוסרי יש להחלטות שמתקבלות מאחורי דלתיים סגורות? בשבוע שעבר התקיים דיון גלוי לציבור שנמשך כארבע שעות, ובו אף ניתנה במה קטנה של  כעשרים דקות לקולות מומחים המתנגדים לחיסון הילדים, ואולם, ההצבעה עצמה שלשום נסגרה לתקשורת, לטענת משרד הבריאות, כדי לאפשר למומחים להביע את דעתם באופן חופשי. "נמנענו מלשדר את הדיון לא רק בגלל האלימות שכולנו מצרים עליה, אלא כי גם חששנו מאיכות הדיון", טען ד"ר בועז לב, יו"ר הצט"מ. "היה חשש שחלק מהמומחים לא יביעו דעה כנה ופתוחה וחלק מהאנשים ידברו למצלמה".

אלא שבניגוד לישראל, ההצבעה של חברי הוועדה המייעצת ל-FDA בארה"ב הייתה פתוחה לציבור הרחב, ועדיין חברי הוועדה הצליחו להביע את דעתם ולהצביע.
הבחירה לקיים את ההצבעה בוועדת הצט"מ בדלתיים סגורות הרחק מעיני הציבור היא אירוע נוסף שמדגים את בעיית השקיפות החמורה בכל הנוגע לקבלת החלטות בנושאי מדיניות הטיפול בקורונה בממשלה ובמשרד הבריאות, והיא מצטרפת להצבעות קודמות בוועדה, שאף הן היו סגורות לציבור, כמו גם להסכם המושחר עם חברת פייזר, ולאיפול שהוטל על הדיונים בממשלה למשך 30 שנה. הביקורת הושמעה אפילו על ידי מומחים התומכים במתן החיסון לילדים. כך לדוגמה, ד"ר סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור לשעבר, אמרה לאחרונה, בכנס ביו-אתיקה, שהיא אינה מבינה מדוע הדיונים בקבינט ובצט"מ סגורים, וכי אינה סבורה שקיימת שקיפות מידע. "אני רוצה לשים דגש על שקיפות המידע, ואני כבר אומר שאני לא מבינה לא מדוע ישיבות הקבינט הן ישיבות סגורות ולא מדוע ישיבות הצט"מ הן ישיבות סגורות", היא אמרה.


ד"ר סדצקי, בכנס ביו-אתיקה: "נכון שעכשיו אמרו הנה, ישיבות הצט"מ בנושא חיסון ילדים גיל 5-12 יהיו פתוחות, אבל אני לא יודעת כמה מכם שמתם לב לעובדה שבעצם ההחלטה כבר התקבלה... מכיוון שכבר הזמינו את החיסונים, וגם למעשה אמרו מה יקרה לאותם ילדים לא מחוסנים, שהם ימשיכו בבדיקות במימון הממשלה"


 

בובות עם חותמת גומי

בעיה חמורה נוספת שעליה הצביעו מומחים היא שלמעשה, ההחלטה הוכרעה הרבה לפני ההצבעה, והמדינה אף רכשה כבר בסוף אוקטובר כמיליון מנות חיסון, כך שהדיון כולו היה למעשה הצגה, ולא ברור מה אם כן התוקף האמיתי שלו. כך לדוגמה, פרופ' צחי גרוסמן, ראש איגוד רופאי הילדים, אמר בראיון לגלי צה"ל לפני ההצבעה כי חברי הוועדה "יודעים מה נמליץ כבר שבועיים". לדבריו, "בחנו את כל החומר המדעי ואנחנו מצוידים בכל מה שדרוש כי להמליץ לחסן. אני שלם עם ההחלטה כפי שאני שלם עם כל החלטה רפואית שאני מקבל".

"מי שמזמין חיסוני ילדים לפני הדיון על חיסוני ילדים אומר לציבור שכל הניצבים בוועדה הם בובות עם חותמת גומי שמנהלים דיון פיקטיבי עם תוצאות ידועות מראש", כתבו חברי מועצת החירום לקורונה בעמוד הפייסבוק של המועצה אתמול.

ד"ר סדצקי, בדבריה בכנס הביו-אתיקה שהתקיים ב-2 בנובמבר, שבוע לפני ההצבעה בצט"מ, ביקרה אף היא את משרד הבריאות גם בסוגיה זו: "נכון שעכשיו אמרו הנה, ישיבות הצט"מ בנושא חיסון ילדים גיל 5-12 יהיו פתוחות, אבל אני לא יודעת כמה מכם שמתם לב לעובדה שבעצם ההחלטה כבר התקבלה. מכיוון שלכולם ברור שאחרי אישור ה-FDA החיסון יאושר גם בישראל, מכיוון שכבר הזמינו את החיסונים, וגם למעשה אמרו מה יקרה לאותם ילדים לא מחוסנים, שהם ימשיכו בבדיקות במימון הממשלה".

יתירה מכך, לאחר החלטת הצט"מ אמרה בראיון לאולפן ynet ד"ר מיכל שטיין, אחת מחברות הצט"מ ומנהלת היחידה למחלות זיהומיות בהלל יפה, כי למעשה, השאלה האם לאשר את החיסון לילדים לא הייתה השאלה המרכזית שעמדה על הפרק בדיון, שכן איש מהנוכחים לא הביע לדבריה התנגדות עקרונית. "לא שמעתי אף אחד מתבטא בקול רם על כך שאין לאפשר את החיסון. הדיונים היו בעיקר בשאלה אם לתת אותם עכשיו או להמתין קצת וללמוד מהניסיון של ארה"ב", היא אמרה. "אנשים חיוו דעתם על שאלות כמו אם להמליץ על החיסון או 'לאפשר' אותו, שזה ניואנס". 
 

ניגודי עניינים בוועדת הצט"מ?

סוגיה נוספת קשורה לעובדה שבניגוד לארה"ב, רוב חברי הצט"מ הם עובדי משרד הבריאות, כך שהם אינם בלתי תלויים, קשה הרבה יותר לצפות מהם להצביע בניגוד לעמדת המעסיק שלהם. מעבר לעובדה הזו, שעלולה להוות ניגוד עניינים מובנה ובעייתי בפני עצמו, מועצת החירום לקורונה העבירה כבר לפני כחודש למשרד הבריאות בקשה על פי חוק חופש המידע, להעביר מידע בשאלה האם חברי הצט"מ חתמו על הסכמי ניגוד עניינים. נכון להיום, הבקשה לא נענתה. בעיה נוספת היא שאחוז גבוה מהחברים בוועדה המייעצת למחלות זיהומיות ולחיסונים, חברים גם בשתיים מהוועדות האחרות. 


לא תהיה כפייה? פרופ' נחמן אש: החיים של ילדים מחוסנים יהיו קלים יותר

בשבועות האחרונים טענו אנשי משרד הבריאות שלא תופעל כפייה על ההורים לחסן את הילדים. גם לאחר הדיון טען מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש, שאמור לאשר את החיסון בשבוע הבא, שלא יוטלו סנקציות על ילדים שלא יתחסנו, כך שכל משפחה תוכל לקבל החלטה מושכלת. אלא שבמקביל הוא גם הבהיר ש"החיים של ילדים מחוסנים יהיו קלים יותר". במלים אחרות, בדיוק כמו שאמרה ד"ר סדצקי, כפייה פיזית אומנם לא תוחל, אך הילדים הלא מחוסנים ייאלצו להמשיך לעבור בדיקות כדי שיוכלו להגיע לבית הספר. במלים אחרות, החשש הוא שהתו הירוק יוחל במערכת החינוך על הילדים הצעירים, כשהמשמעות היא פגיעה בפרטיות הילדים ולחץ עליהם, כמו גם לחץ נפשי וחברתי על ההורים לחסן את ילדיהם. 

 


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


מיכאל
פרופ' ברבש חבר דירקטוריון של חב' מסחרית המייצרת את חיסוני פייזר כבר 20 שני כאשר במקביל שימש מנכל בי"ח איכילוב ואח"כ מנכ"ל משרד הבריאות ומתחילת הקורונה הוא רץ בכל מדייה אפשרית לשווק במרץ את החיסונים ובמקביל מעודד את בעלי המניות והמשקיעים.
נניגוד עניינים? השתגעתם?! גם שני הפרופסורים משיב"א שעל פי מחקרם החליטו לתת לציבור את המנה השלישית "הבוסטר", לפני שאושרה, זאת בזמן וכאשר החוקרים הנכבדים מקבלים כבר הרבה זמן מימון שוטף למחקריהם...וכן מכון וייצמן למדע ממש שותף בחברה עסקית שהוקמה לא פחות מאשר עם חברת פייזר משנת 2016...רק שאף מומחה מטעם מכון וייצמן או הזרוע החינוכית שלו, מכון דוידסון, לא מגלים לנו את העובדה הפשוטה הזו..כשכל הזמן במקביל הם דוחפים את שיווק החיסונים ומגזינים בלהט ובמסירות בולטת,
ועונים בחירוף "מקצועי" נגד כל מומחה או התארגנות מומחים שמביעים הסתייגויות...ולמי שיש עוד ספק כלשהו שחברות תרופות וחיסונים עלולות לשחד גורמים מקצועיים, נא לתקתק מיידית בגוגל ותראו,קנסות של מאות מיליונים שהושתו על חברת טבע... וכן גם על חברת פייזר, בגלל עברות קלילות כאלו...העובדות הנ"ל שכנראה מהוות רק דוגמית מהמציאות בשטח, בצירוף העלמת העין המתמשכת של כל הגורמים מהמשחק הכפול הזה,מהווים סיבה מספיקה לחשוד ועוד פעם לחשוד בכל מי שזז בתחום ותומך בחיסונים בלי למצמץ, בארץ ובעולם! לא צריך להיות גאון החוקרים על מנת לחשוש לכך שכשיש לבעלי שליטה הון אישי בגודל תקציב המדינה השנתי,כנראה מאוד קורץ וכדאי לתמוך בכל מי ומה שיכולים לסייע ביצירת צריכה כרונית של חיסונים שתכניס מאות מליארדים...וכבר רואים בעליל, מהרווחים הראשוניים של פייזר וביונטק(..שברבש חבר במועצת המנהלים שלה)שלכאורה תמיכה במי שצריך גם במיליונים זה בוודאי כסף קטן ביחס לתוצאות.ואין שום סיבה לבטל חשד סביר משום גוף או מומחה,הניגוד עניינים, בשום מדינה כולל ישראל...אז בואו נראה מי יצליח להפסיק את השקר

0
יפעת
כמו בבדיחה שהמדען מכין תרופה ואומר " יש לי תרופה עכשו תמציאו לה מחלה מתאימה"
משחק מכור ומאוס

2
תן מיילל
צו מצפוננו
בדיוק כמו בבדיחה ככה בחיים, עולם הפוך, עולם של שקר.. המוח האנושי המעוות חושב שהוא בעל הבית ויכול לעשות מה 'שבא' לו ומתוך אינטרס אישי כספי כוח וכו'..ושהוא 'חכם' מהטבע. חזק יותר מההרמוניה הטבעית, גם של עצמו. יכול לשקר ולשקר ולשקר ולהמציא לאנשים מציאות. הדרך היחידה היא שכל אחד יאמץ את ליבו אל ליבו. ויקשיב לצו הקרביים שלו ויפסיק לסגוד לאלוהיי האשליות. ויחיה את חייו בצורה אותנטית ויתאחד עם רעיו.
0

סיבוב פרסה? בתי חולים גדולים בארה"ב ובמדינות נוספות מרימים דגל לבן – מחזירים את הצוותים הרפואיים הלא מחוסנים לעבודה

| יפה שיר-רז | בריאות

בזמן שבישראל, מערכת הבריאות מנהלת מלחמת חורמה נגד הצוותים הרפואיים הלא מחוסנים, בעולם מתחילים לעשות סיבוב פרסה. בארצות הברית, איטליה וצ'כיה בתי חולים גדולים מבקשים מרופאים ואחיות לא מחוסנים לחזור. "מספיק, איננו יכולים יותר. אנחנו מותשים", אמר לפני כמה ימים ד"ר ג'יאמפרו ארוסיה, מנהל בית החולים הראשי בפדובה

ה-CDC מדווח על 8 מקרי מיוקרדיטיס בילדים בני 5-11 לאחר חיסון פייזר. 58 דיווחים על תופעות לוואי בגילאים אלה סווגו כחמורות

| יפה שיר-רז | בריאות

מספר הדיווחים בקרב הילדים הצעירים בגילאי 5-11 עלתה פי 2 בתוך חודש וחצי, מאז תחילת מסע החיסונים בקבוצת גיל זו. 58 מקרים סווגו כחמורים - עלייה של 40% מלפני 3 שבועות. בין הדיווחים, ילד בן 7 לקה באירוע לב חמור שלוש שעות לאחר שקיבל את חיסון פייזר, ועל פי הדיווח למערכת ה-VAERS מטופל באקמו

סקר חדשות זמן אמת: הרוב המכריע של המשתתפים לא מאמין למידע ולנתונים שמציגים המומחים בתקשורת ומשרד הבריאות

| אנה גרסימנקו | בריאות

הסקר חושף ש-86% מהמשתתפים אינם מאמינים למידע הרפואי של מומחים בתקשורת ו-80% אינם מאמינים לנתוני משרד הבריאות. 72% לא מאמינים גם לגופים הבינלאומיים כמו ה-FDA וה-CDC. אחוז גבוה יותר מאמין לרופאי המשפחה ולרופאים בבתי החולים

לא רק אנטיביוטיקה: תרופות שכיחות רבות עלולות להשפיע לרעה על חיידקי המעי

| דרור פירר | בריאות

מחקר חדש שפורסם החודש מצא שמלבד אנטיביוטיקה, תרופות שכיחות רבות עלולות לשבש את אוכלוסיית חיידקי המעיים שלנו, ולגרום להתפתחות מחלות. והוא לא היחיד, מחקרים מהשנים האחרונות מראים שתרופות שכיחות מאוד, בהן תרופות נגד צרבת, תרופות נגד עצירות, סטרואידים, נוגדי דיכאון ועוד, עלולות להוביל לעמידות לחיידקים ולגרום למגוון מחלות. במקביל, מתברר שגם המיקרוביום יכול להשפיע על תרופות שונות, ולאחרונה אף נטען שהוא גם מעורב בהשפעת חיסוני הקורונה על הגוף

אובססיית התו הירוק עולה שלב – אבל האם יש לה אחיזה במציאות? למרות תחילת החורף וכמות הבדיקות: התחלואה עדיין נמוכה

| יריב המר | בריאות

מתברר שבפועל, אין סימנים לעליה בתחלואה, ולמעשה, למרות תחילת החורף, ועל אף כמות הבדיקות העצומה המבוצעת, בעיקר לילדים, התחלואה עדיין נמוכה מאוד – בכל הפרמטרים הקיימים

ה-FDA "מצא" עוד מסמכים של פייזר: דורש כעת מבית המשפט 75 שנה עד לשחרור המסמכים שעל בסיסם אושר החיסון - עד 2096

| יפה שיר-רז | בריאות

אחרי שביקש מבית המשפט ארכה של 55 שנה כדי להשלים את פרסום הנתונים שעל בסיסם אושר חיסון פייזר – כעת ה-FDA מעלה את הדרישה ל-75 שנה, בטענה ש"מצא" עוד עשרות אלפי מסמכים,ושאין לו די כוח אדם לבחון את כולם. התביעה בתגובה: לקח ל-FDA רק 108 ימים לבחון את אותם מסמכים בדיוק, לאשר את החיסון, להעניק לפייזר חסינות מתביעות ולכפות אותו על אזרחי ארה"ב אין סיבה שלא יעשה זאת גם עבור האזרחים

אולי יעניין אותך גם...