בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

מחקר חדש: לא נמצא קשר בין רמות ההתחסנות באוכלוסייה לבין עלייה במקרי הקורונה החדשים

| 1420 צפיות
| 1420 צפיות

מחקר שבחן נתונים מ-68 מדינות בעולם: בניגוד לטענה שלפיה הלא מחוסנים הם המנוע של המגיפה, לא נמצא קשר בין רמות ההתחסנות לעלייה במספר המאומתים. ישראל, עם למעלה מ-60% מחוסנים מלא, בעלת מקרי הקורונה הגבוהים ביותר 

| יפה שיר-רז | בריאות

הנרטיב שעליו מבוסס קמפיין האקמו הוא שהאוכלוסייה הלא מחוסנת היא המנוע של המגיפה, והיא זו שמניעה את העלייה במקרי הקורונה החדשים. נרטיב דומה מוצג על ידי הממשלות והמדיה גם במדינות אחרות, כמו גרמניה ובריטניה.

אבל האומנם זה נכון? על פי מחקר חדש שפורסם בכתב העת European Journal of Epidemiologyהתשובה שלילית. 

החוקרים בחנו את הקשר בין אחוז האוכלוסייה המחוסן בשתי מנות, לבין מקרי קורונה חדשים לאורך 68 מדינות בעולם, ולאורך 2,947 מחוזות בארה"ב. לצורך הניתוח ברמת המדינות הם השתמשו בנתונים הזמינים מאתר Our World in Data, וברמת המחוזות בארה"ב, בהתבסס על הנתונים הזמינים מהבית הלבן, והתייחסו לשבוע שקדם ל-2-3 בספטמבר, 2021. 

 

ישראל מובילה

על פי ממצאי המחקר, לא נמצא קשר הניתן להבחנה בין אחוז האוכלוסייה המחוסנת באופן מלא לבין מקרי הקורונה החדשים בשבעת הימים האחרונים שקדמו ל-2-3 בספטמבר. זאת, הן ברמת המדינה והן ברמת המחוזות בארה"ב. במלים אחרות, בניגוד לטענות שלפיהן הלא מחוסנים הם המנוע למגיפה, קשר כזה לא נמצא. למעשה, ברמת המדינה, המגמה מצביעה על קשר גבולי חיובי, כלומר שדווקא במדינות עם אחוז ההתחסנות הגבוה ביותר יש יותר מקרים למיליון אנשים. 

החוקרים גם הדגישו שישראל, עם למעלה מ-60% מחוסנים מלא, הייתה בעלת מקרי הקורונה הגבוהים ביותר למיליון אנשים בשבעת הימים שקדמו ל-3 בספטמבר. 

whatsapp image 2021 11 01 at 10.24.37

היעדר קשר משמעותי בין אחוז האוכלוסייה המחוסן באופן מלא לבין מקרי קורונה חדשים הודגם גם על ידי השוואה של איסלנד ופורטוגל, לעומת וייטנאם ודרום אפריקה. באיסלנד ופורטוגל למעלה מ-75% מהאוכלוסייה מחוסנת באופן מלא, ואף על פי כן יש במדינות אלה יותר מקרי קורונה למיליון אנשים מאשר בווייטנאם ובדרום אפריקה, שבהן רק כ-10% מהאוכלוסייה מחוסנים באופן מלא. 

 המחוזות המחוסנים ביותר לא מוגנים יותר מאלו שאחוז ההתחסנות בהם נמוך

ממצא דומה עלה גם במחוזות בארה"ב, כאשר נמצא דמיון במקרים החדשים בין המחוזות עם שיעורי ההתחסנות הגבוהים, לבין אלו עם השיעורים הנמוכים. מבין חמישה המחוזות המובילים באחוזי האוכלוסייה המחוסנת באופן מלא (74.3%-99.9%), ה-CDCזיהה ארבעה כמחוזות בעלי הדבקה "גבוהה". ג'ורג'יה, ניו מקסיקו ופורטו-ריקו, שבהן למעלה מ-90% מהאוכלוסייה מחוסנת במלואה, סווגו שלושתן כבעלות הדבקה "גבוהה". מנגד, ב-26.3% מבין 57 המחוזות שסווגו על ידי ה-CDCכמחוזות בעלי הדבקה "נמוכה" – אחוז האוכלוסייה המחוסן באופן מלא נמוך מ-20%. 

לאור ההערכה המקובלת שלפיה, חסינות מלאה מושגת רק כשבועיים לאחר המנה השנייה, החוקרים ערכו ניתוחי רגישות כשהם מתייחסים לפיגור של חודש באוכלוסיית המחוסנים מלא במדינות ובמחוזות ארה"ב. אך גם בניתוחים אלו, לדבריהם, לא נמצא הבדל שניתן להבחין בו, בין המדינות והמחוזות עם האחוז הגבוה של מחוסנים מלא, לבין אלו עם אחוז נמוך.  

החוקרים כותבים לסיכום כי "גם כאשר יש לעשות מאמצים לעודד אוכלוסיות להתחסן, יש לעשות זאת בענווה ובכבוד. תיוג אוכלוסיות יכול לגרום יותר נזק מתועלת. חשוב לציין כי יש לחדש מאמצים אחרים למניעה לא תרופתית (למשל, חשיבות ההיגיינה הבסיסית של בריאות הציבור בכל הנוגע לשמירה על מרחק בטוח או שטיפת ידיים, קידום צורות בדיקה תכופות וזולות יותר) על מנת לאזן את הלמידה לחיות עם קוביד-19 באותו אופן שבו אנו ממשיכים לחיות מאה שנים לאחר מכן עם שינויים עונתיים שונים בנגיף השפעת מאז שנת 1918".


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארומשרד הבריאות הסתיר מהצט"מ את המחקר שהצביע על סיכון מוגבר לתופעות לוואי מחיסון פייזר בילדים קטנים

| יפה שיר-רז | בריאות

ממצאי המחקר, שהצביעו על כמות כפולה עד פי 4 של דיווחי תופעות לוואי בילדים הקטנים, הוסתרו לא רק מהציבור - אלא גם מהצט"מ. כתוצאה מכך, הקונצנזוס בין חברי הצט"מ בדיון על אישור החיסון לתינוקות היה: "החיסון בטוח לתינוקות". ד"ר בועז לב, ראש הצט"מ, שיודע בדבר המחקר על ידי עמותת 'החזית המקצועית לאתיקה', אמר: "ברמת הבטיחות אני מאמין לגמרי בחיסון ומרגיש חופשי להמליץ"

חיסון הילדים: הפתרון למניעת גלי הקורונה – או שמא המנוע לעלייה בהדבקות?

| עוז קורן | בריאות

משרד הבריאות והמדיה לא מפסיקים לדבר על "גל הילדים". אבל האומנם זהו המצב? ניתוח עומק של הנתונים אודות הילדים בגילאי 0-20 ממאגר הנתונים הממשלתי מראה כיצד נבנה הנרטיב באמצעות העלאת מספר הבדיקות, ואיך החל מהגל הרביעי, חיסון הילדים הוא דווקא המנוע לעלייה בהדבקות - ולא מה שמגן מפניהן

חשיפה: מתחת לרדאר, פורמולת החיסון של פייזר משתנה גם עבור המבוגרים – לא רק עבור חיסוני הילדים

| יפה שיר-רז | בריאות

כבר בחודש ספטמבר עדכנה האגודה האמריקאית לרפואה קודים ייחודיים עבור הפורמולה החדשה - הן עבור חיסוני הילדים והן עבור החיסונים המיועדים למבוגרים. בכירי פייזר הודו בדיון ב-FDA שהפורמולה החדשה מעולם לא עברה מחקרים קליניים

סימני האזהרה לחיסוני הקוביד ברורים וחזקים. מדוע איש אינו מקשיב?

| ג'וש גצקו | בריאות

לציבור מגיע דין וחשבון מלא ושקוף ממערכת ניטור הבטיחות של ה-CDC, כולל התוצאות של דוחות וניתוחי ביניים. זאת, בין אם באמצעות בקשה על פי חוק חופש המידע, צו מהקונגרס או אמצעים אחרים כלשהם

סקר Medscape: כ-40% מהרופאים והרוקחים בארה"ב וכ-60% מהאחיות מסרבים או מהססים לחסן לקורונה את ילדיהם

| יפה שיר-רז | בריאות

בסקר, שנערך בעקבות אישור ה-CDC למתן היתר חירום לחיסון הקורונה לגילאי 5-11, נמצא גם שלמעלה משליש מהרופאים ומהרוקחים וכמעט מחצית מהאחיות סבורים שהחיסונים אינם בטוחים עבור ילדים קטנים

חיסון הקורונה: רק ההורים מחליטים

| יריב המר | בריאות

משרד הבריאות ומועצת החירום הציבורית (מח"צ) בחרו באותה סיסמה – "על חיסוני הקורונה רק ההורים מחליטים". ללא ספק, שניהם צודקים. ב"חדשות זמן אמת" אספנו עבורכם, ההורים המתלבטים, 10 שאלות ותשובות המבוססות על מחקרים ונתונים. אתם תעריכו את הסיכון ותחליטו בעצמכם.

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...