בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

המחיר הלא מדובר של הסגרים: עלייה בחשיפת ילדים לעישון פסיבי

| 742 צפיות
| 742 צפיות

מחקר חדש מבריטניה מצביע על כך שבמהלך החודשים הארוכים של סגרים גדל הסיכון של ילדים לחשיפה לעישון פסיבי. שליש עישנו אף יותר מכרגיל. הסיבה המרכזית המדווחת: סטרס 

| יפה שיר-רז | בריאות

שליש מההורים במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine לא שינו את הרגלי העישון שלהם, ואילו שליש נוסף עישן אף יותר מכרגיל, במהלך החודשים הארוכים של סגרים, שכללו סגירה של בתי הספר, וכתוצאה מכך גדל הסיכון של ילדים לחשיפה לעישון פסיבי. 

במהלך השנה החולפת נקטו מדינות רבות בעולם במדיניות של סגרים, כולל סגירת בתי ספר, מה שגרם לילדים ולבני נוער לבלות את מרבית הזמן בבתיהם. עבור חלק מהילדים, שבני משפחתם מעשנים, יותר זמן בבית פירושו חשיפה מוגברת לעישון פסיבי, שכן הורים או בני משפחה שנאלצו אף הם לעבוד מהבית, עישנו כעת בבתים.

עבור ילדים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות יותר, ההשפעה עלולה להיות אף גבוהה יותר, שכן הם מתגוררים לרוב בבתים קטנים יותר, עם פחות גישה לחלל חיצוני. יתירה מכך, נמצא שלילדים המתגוררים בדירות יש רמות ניקוטין גבוהות משמעותית לעומת אלו שמתגוררים בבתים צמודי קרקע, שכן עשן הסיגריות מחלחל דרך קירות ומערכות איוורור משותפות.

 

המתח גרם להורים לעשן יותר

לאור הידע המצטבר אודות ההשפעות המסוכנות של עישון פסיבי, ביקשו חוקרים מבריטניה לברר האם חלו שינויים בהרגלי העישון של הורים מעשנים, או מעשנים לשעבר. לשם כך, הם העבירו באמצעות שיחה טלפונית שאלון בקרב 50 הורים שעישנו או נהגו לעשן בעבר, שילדיהם אובחנו כסובלים ממחלות נשימה קשות (82% מהם סבלו מאסטמה, 12% מציסטיק פיברוזיס, והיתר ממחלות נשימה אחרות). הורים אלה השתתפו בעבר בתוכנית להגברת המוטיבציה להפסקת עישון, שהתקיימה במרפאת נשימה פדיאטרית. השאלון כלל שאלות אודות הסביבה הביתית, מספר הילדים בבית וגילם, הרגלי עישון והשינוי בדפוסי העישון במהלך הסגריםwhatsapp image 2021 10 31 at 15.46.38.

מממצאי המחקר עולה כי הרוב המכריע של ההורים נהגו לעשן לפני הסגר, ורק בית אחד היה נקי מעישון. במהלך הסגרים, 34% מהמשיבים דיווחו כי עישנו פחות מבעבר. ואולם, הרוב, 66%, עישנו בהיקף דומה (34%) או אף יותר מבעבר (32%), מה שגרם לחלק ניכר מהילדים להיות חשופים משמעותית יותר לעישון פסיבי, שכן הם בילו יותר זמן בבית.  

עוד עולה מהממצאים כי בממוצע, 2.5 ילדים בכל בית נחשפו לעשן טבק בסביבה. ב-29% מהבתים המעשנים, יותר מבן משפחה אחד עישן, ו-34% מההורים גם עישנו סיגריות אלקטרוניות בנוסף לסיגריות הרגילות במהלך הסגרים.

המעשנים דירגו את תחושת הקושי שחוו בשל הסגרים כגבוהה, ורובם דיווחו על סטרס משמעותי עבור חלקם המתח המוגבר גרם להם לעשן יותר.

הממצאים הוצגו גם בקונגרס הבינלאומי של ה-European Respiratory Society, ומהם עולה כי הורים רבים ציינו כי הגורמים המובילים לעלייה בעישון בתקופת הסגרים היו חרדה, דיכאון וחוסר ודאות.

 

עישון יד שנייה ושלישית

חשיפה מיד שנייה לעשן סיגריות מזיקה לילדים ולצעירים. לדברי החוקרים, ילדים שואפים כמות כפולה של אבק בהשוואה למבוגרים, ולכן שואפים יותר חלקיקי אבק המכילים עשן. יש להם גם קצב נשימה מהיר יותר ודרכי אוויר צרות יותר, כך שהחשיפה שלהם לעשן גבוהה יותר.

"עישון יד שנייה גורם לשכיחות מוגברת של זיהומים בדרכי הנשימה, שיעול, עומס כיח מוגבר, צפצופים ואסטמה, וכן קשור לירידה משמעותית בתפקוד הריאות", הם כתבו במאמר. נוסף על כך, ילדים להורים מעשנים חשופים גם למה שמכונה "עישון יד שלישית" – כאשר הרעלים ושאריות החומרים שנמצאים בעשן הסיגריות מצטברים באבק ועל גבי משטחים בבתים ונפלטים מחדש לאוויר. חומרים אלה הופכים רעילים יותר ויותר עם הזמן, ומחקרים בבעלי חיים מראים שחשיפה אליהם מובילה לפגיעה באיברים רבים ולריכוזים גבוהים של חומרים דלקתיים בריאות. 


בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


אזרחית שאיכפת לה
בהחלט לא מפתיע, אבל יש עוד סיבה
מכירה באופן אישי
אנשים שעישנו סיגריה בסיגריה רק בשביל לא להיתפס בלי סמרטוט פנים.

0

משרד הבריאות הסתיר מהצט"מ את המחקר שהצביע על סיכון מוגבר לתופעות לוואי מחיסון פייזר בילדים קטנים

| יפה שיר-רז | בריאות

ממצאי המחקר, שהצביעו על כמות כפולה עד פי 4 של דיווחי תופעות לוואי בילדים הקטנים, הוסתרו לא רק מהציבור - אלא גם מהצט"מ. כתוצאה מכך, הקונצנזוס בין חברי הצט"מ בדיון על אישור החיסון לתינוקות היה: "החיסון בטוח לתינוקות". ד"ר בועז לב, ראש הצט"מ, שיודע בדבר המחקר על ידי עמותת 'החזית המקצועית לאתיקה', אמר: "ברמת הבטיחות אני מאמין לגמרי בחיסון ומרגיש חופשי להמליץ"

חשיפה: למרות אחוזי ההתחסנות המזעריים בגילאי 5-11 - מחקר חדש שמשרד הבריאות מסתיר מהציבור מצביע על שכיחות גבוהה פי 2-4 של תופעות לוואי מחיסון פייזר לעומת גילאי 12-17

| יפה שיר-רז | בריאות

ממצאי המחקר, שהוזמן על ידי משרד הבריאות, מוסתרים מהציבור למרות הוצגו בפני המשרד כבר לפני 3 שבועות. הממצאים מצביעים גם על תופעות לוואי חדשות שלא דווחו בעלון פייזר, ועל כך שחלק מהתופעות נמשכות במקרים רבים למעלה משנה. למרות חומרתם, אישר משרד הבריאות לאחרונה מתן בוסטר לגילאי 5-11 ומתכונן לאישור החיסון לתינוקות

בקשת חופש מידע חושפת: ה-CDC לא בדק אותות בטיחות ביחס לתופעות לוואי מדאיגות במערכת ה-VAERS

| ג'וש גצקו | בריאות

ה-CDC טוען שלא מצא אותות בטיחות מדאיגים לתופעות לוואי ב-VAERS. אך בקשת חופש מידע חושפת שהסוכנות לא מצאה - פשוט משום שלא חיפשה אותם. זאת, למרות הבטחה רשמית לעשות זאת

ה-FDA מתעלם מעשרות מקרים של תופעות לוואי חמורות ורב-מערכתיות בתינוקות – וטוען שפייזר הוכיחה שהחיסון שלה בטוח

| יפה שיר-רז | בריאות

במסמך סקירה של נתוני הבטיחות והיעילות של חיסון פייזר שפרסם היום ה-FDA לקראת הדיון בהרחבת היתר החירום לתינוקות, טוענת הרשות האמריקאית שהחיסון יעיל ובטוח. אלא שטענת היעילות נסמכת על 10 מקרים בלבד של תסמינים, ואילו טענת הבטיחות מתעלמת מעשרות דיווחים חמורים ומסכני חיים

ניתוח מגזין זמן אמת חושף: 58 תינוקות שקיבלו את חיסוני ה-mRNA נגד קורונה סבלו מתופעות לוואי חמורות ומסכנות חיים

| רנית פיינברג | בריאות

ניתוח המקרים במערכת ה-VAERS האמריקאית חושף שלמערכת דווחו לפחות 58 מקרים של תופעות לוואי מסכנות חיים בתינוקות שחוסנו בתרכיב ה-mRNA. לגבי חלקם לא ברור אם נותרו בחיים. לא ברור גם מדוע התינוקות חוסנו, והאם היו חלק מהמחקרים הקליניים, אך כך או כך – בדיון הצפוי ברביעי הקרוב ב-FDA לאישור החיסון לתינוקות, פייזר ומודרנה לא יוכלו לטעון שהוא בטוח עבורם

משחק הקופים

| יריב המר | בריאות

כיצד ידעו ארגוני בריאות "לנבא" כבר לפני יותר משנה את התפרצות נגיף אבעבועות הקוף בדיוק במאי 2022, ומה גרם לחברות תרופות לפתח תרופות וחיסונים ו"לבנות מודעות" למחלה, ולרשויות הבריאות לסגור עימן חוזי ענק של מיליארדים כבר ב-2019, כשמדובר במחלה שנחשבת לנדירה במערב, ושהרשויות עצמן לא התרגשו ממנה עד כה?

בואו להשפיע עוד היום

"מגזין זמן אמת" הוא אתר תקשורת שהוקם כדי לספק את מה שחסר כל כך במדיה – עיתונות אחרת, מעמיקה, המייצרת תוכן איכותי, שכולל תחקירים, סקירות ומאמרי עומק, ופועלת מתוך תחושת שליחות וללא אינטרסים מסחריים או פוליטיים, בתמיכת הציבור הרחב.

לתמיכה או הוראת קבע

אולי יעניין אותך גם...