המחיר הלא מדובר של הסגרים: עלייה בחשיפת ילדים לעישון פסיבי

| 340 צפיות

מחקר חדש מבריטניה מצביע על כך שבמהלך החודשים הארוכים של סגרים גדל הסיכון של ילדים לחשיפה לעישון פסיבי. שליש עישנו אף יותר מכרגיל. הסיבה המרכזית המדווחת: סטרס 

| יפה שיר-רז | בריאות

שליש מההורים במחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת The Lancet Respiratory Medicine לא שינו את הרגלי העישון שלהם, ואילו שליש נוסף עישן אף יותר מכרגיל, במהלך החודשים הארוכים של סגרים, שכללו סגירה של בתי הספר, וכתוצאה מכך גדל הסיכון של ילדים לחשיפה לעישון פסיבי. 

במהלך השנה החולפת נקטו מדינות רבות בעולם במדיניות של סגרים, כולל סגירת בתי ספר, מה שגרם לילדים ולבני נוער לבלות את מרבית הזמן בבתיהם. עבור חלק מהילדים, שבני משפחתם מעשנים, יותר זמן בבית פירושו חשיפה מוגברת לעישון פסיבי, שכן הורים או בני משפחה שנאלצו אף הם לעבוד מהבית, עישנו כעת בבתים.

עבור ילדים משכבות סוציו-אקונומיות נמוכות יותר, ההשפעה עלולה להיות אף גבוהה יותר, שכן הם מתגוררים לרוב בבתים קטנים יותר, עם פחות גישה לחלל חיצוני. יתירה מכך, נמצא שלילדים המתגוררים בדירות יש רמות ניקוטין גבוהות משמעותית לעומת אלו שמתגוררים בבתים צמודי קרקע, שכן עשן הסיגריות מחלחל דרך קירות ומערכות איוורור משותפות.

 

המתח גרם להורים לעשן יותר

לאור הידע המצטבר אודות ההשפעות המסוכנות של עישון פסיבי, ביקשו חוקרים מבריטניה לברר האם חלו שינויים בהרגלי העישון של הורים מעשנים, או מעשנים לשעבר. לשם כך, הם העבירו באמצעות שיחה טלפונית שאלון בקרב 50 הורים שעישנו או נהגו לעשן בעבר, שילדיהם אובחנו כסובלים ממחלות נשימה קשות (82% מהם סבלו מאסטמה, 12% מציסטיק פיברוזיס, והיתר ממחלות נשימה אחרות). הורים אלה השתתפו בעבר בתוכנית להגברת המוטיבציה להפסקת עישון, שהתקיימה במרפאת נשימה פדיאטרית. השאלון כלל שאלות אודות הסביבה הביתית, מספר הילדים בבית וגילם, הרגלי עישון והשינוי בדפוסי העישון במהלך הסגריםwhatsapp image 2021 10 31 at 15.46.38.

מממצאי המחקר עולה כי הרוב המכריע של ההורים נהגו לעשן לפני הסגר, ורק בית אחד היה נקי מעישון. במהלך הסגרים, 34% מהמשיבים דיווחו כי עישנו פחות מבעבר. ואולם, הרוב, 66%, עישנו בהיקף דומה (34%) או אף יותר מבעבר (32%), מה שגרם לחלק ניכר מהילדים להיות חשופים משמעותית יותר לעישון פסיבי, שכן הם בילו יותר זמן בבית.  

עוד עולה מהממצאים כי בממוצע, 2.5 ילדים בכל בית נחשפו לעשן טבק בסביבה. ב-29% מהבתים המעשנים, יותר מבן משפחה אחד עישן, ו-34% מההורים גם עישנו סיגריות אלקטרוניות בנוסף לסיגריות הרגילות במהלך הסגרים.

המעשנים דירגו את תחושת הקושי שחוו בשל הסגרים כגבוהה, ורובם דיווחו על סטרס משמעותי עבור חלקם המתח המוגבר גרם להם לעשן יותר.

הממצאים הוצגו גם בקונגרס הבינלאומי של ה-European Respiratory Society, ומהם עולה כי הורים רבים ציינו כי הגורמים המובילים לעלייה בעישון בתקופת הסגרים היו חרדה, דיכאון וחוסר ודאות.

 

עישון יד שנייה ושלישית

חשיפה מיד שנייה לעשן סיגריות מזיקה לילדים ולצעירים. לדברי החוקרים, ילדים שואפים כמות כפולה של אבק בהשוואה למבוגרים, ולכן שואפים יותר חלקיקי אבק המכילים עשן. יש להם גם קצב נשימה מהיר יותר ודרכי אוויר צרות יותר, כך שהחשיפה שלהם לעשן גבוהה יותר.

"עישון יד שנייה גורם לשכיחות מוגברת של זיהומים בדרכי הנשימה, שיעול, עומס כיח מוגבר, צפצופים ואסטמה, וכן קשור לירידה משמעותית בתפקוד הריאות", הם כתבו במאמר. נוסף על כך, ילדים להורים מעשנים חשופים גם למה שמכונה "עישון יד שלישית" – כאשר הרעלים ושאריות החומרים שנמצאים בעשן הסיגריות מצטברים באבק ועל גבי משטחים בבתים ונפלטים מחדש לאוויר. חומרים אלה הופכים רעילים יותר ויותר עם הזמן, ומחקרים בבעלי חיים מראים שחשיפה אליהם מובילה לפגיעה באיברים רבים ולריכוזים גבוהים של חומרים דלקתיים בריאות. 


תגובות לכתבה זו יועברו לאישור לפני פרסום. אנא השתמשו בשפה מכבדת ואם מצאתם טעות, אנא צרפו נימוק ענייני וקישור למקור הטענה.

5000 תוים נשארו


אזרחית שאיכפת לה
בהחלט לא מפתיע, אבל יש עוד סיבה
מכירה באופן אישי
אנשים שעישנו סיגריה בסיגריה רק בשביל לא להיתפס בלי סמרטוט פנים.

0

סיבוב פרסה? בתי חולים גדולים בארה"ב ובמדינות נוספות מרימים דגל לבן – מחזירים את הצוותים הרפואיים הלא מחוסנים לעבודה

| יפה שיר-רז | בריאות

בזמן שבישראל, מערכת הבריאות מנהלת מלחמת חורמה נגד הצוותים הרפואיים הלא מחוסנים, בעולם מתחילים לעשות סיבוב פרסה. בארצות הברית, איטליה וצ'כיה בתי חולים גדולים מבקשים מרופאים ואחיות לא מחוסנים לחזור. "מספיק, איננו יכולים יותר. אנחנו מותשים", אמר לפני כמה ימים ד"ר ג'יאמפרו ארוסיה, מנהל בית החולים הראשי בפדובה

ה-CDC מדווח על 8 מקרי מיוקרדיטיס בילדים בני 5-11 לאחר חיסון פייזר. 58 דיווחים על תופעות לוואי בגילאים אלה סווגו כחמורות

| יפה שיר-רז | בריאות

מספר הדיווחים בקרב הילדים הצעירים בגילאי 5-11 עלתה פי 2 בתוך חודש וחצי, מאז תחילת מסע החיסונים בקבוצת גיל זו. 58 מקרים סווגו כחמורים - עלייה של 40% מלפני 3 שבועות. בין הדיווחים, ילד בן 7 לקה באירוע לב חמור שלוש שעות לאחר שקיבל את חיסון פייזר, ועל פי הדיווח למערכת ה-VAERS מטופל באקמו

סקר חדשות זמן אמת: הרוב המכריע של המשתתפים לא מאמין למידע ולנתונים שמציגים המומחים בתקשורת ומשרד הבריאות

| אנה גרסימנקו | בריאות

הסקר חושף ש-86% מהמשתתפים אינם מאמינים למידע הרפואי של מומחים בתקשורת ו-80% אינם מאמינים לנתוני משרד הבריאות. 72% לא מאמינים גם לגופים הבינלאומיים כמו ה-FDA וה-CDC. אחוז גבוה יותר מאמין לרופאי המשפחה ולרופאים בבתי החולים

לא רק אנטיביוטיקה: תרופות שכיחות רבות עלולות להשפיע לרעה על חיידקי המעי

| דרור פירר | בריאות

מחקר חדש שפורסם החודש מצא שמלבד אנטיביוטיקה, תרופות שכיחות רבות עלולות לשבש את אוכלוסיית חיידקי המעיים שלנו, ולגרום להתפתחות מחלות. והוא לא היחיד, מחקרים מהשנים האחרונות מראים שתרופות שכיחות מאוד, בהן תרופות נגד צרבת, תרופות נגד עצירות, סטרואידים, נוגדי דיכאון ועוד, עלולות להוביל לעמידות לחיידקים ולגרום למגוון מחלות. במקביל, מתברר שגם המיקרוביום יכול להשפיע על תרופות שונות, ולאחרונה אף נטען שהוא גם מעורב בהשפעת חיסוני הקורונה על הגוף

אובססיית התו הירוק עולה שלב – אבל האם יש לה אחיזה במציאות? למרות תחילת החורף וכמות הבדיקות: התחלואה עדיין נמוכה

| יריב המר | בריאות

מתברר שבפועל, אין סימנים לעליה בתחלואה, ולמעשה, למרות תחילת החורף, ועל אף כמות הבדיקות העצומה המבוצעת, בעיקר לילדים, התחלואה עדיין נמוכה מאוד – בכל הפרמטרים הקיימים

ה-FDA "מצא" עוד מסמכים של פייזר: דורש כעת מבית המשפט 75 שנה עד לשחרור המסמכים שעל בסיסם אושר החיסון - עד 2096

| יפה שיר-רז | בריאות

אחרי שביקש מבית המשפט ארכה של 55 שנה כדי להשלים את פרסום הנתונים שעל בסיסם אושר חיסון פייזר – כעת ה-FDA מעלה את הדרישה ל-75 שנה, בטענה ש"מצא" עוד עשרות אלפי מסמכים,ושאין לו די כוח אדם לבחון את כולם. התביעה בתגובה: לקח ל-FDA רק 108 ימים לבחון את אותם מסמכים בדיוק, לאשר את החיסון, להעניק לפייזר חסינות מתביעות ולכפות אותו על אזרחי ארה"ב אין סיבה שלא יעשה זאת גם עבור האזרחים

אולי יעניין אותך גם...